Dodanie mąki lub zasmażki do sosu to metoda stosowana od lat przez gospodynie domowe. Aby zagęścić sos mąką, wystarczy do garnuszka wsypać łyżkę mąki i dolać trochę letniej wody. Składniki należy dobrze wymieszać, by nie było grudek. Powstałą zawiesinę wlewamy powoli do garnka z gotującym się sosem. Całość mieszamy przez kilka chwil.
A jak zagęścić sos zasmażką? Dokładnie w ten sam sposób, z tym że najpierw trzeba podsmażyć mąkę. Na patelni roztapiamy łyżkę masła, dodajemy tyle samo mąki pszennej i mieszamy tak długo, aż nabierze rumianego koloru. Gdy nieco przestygnie, dodajemy mąkę do wody, dokładnie mieszamy i rozprowadzamy w garnku z sosem.
Jednym z najbardziej popularnych sosów bazujących na maśle i mące jest sos beszamelowy, stanowiący podstawę wielu dań, np. zapiekanek, ryb, warzyw i makaronów.
Jeżeli nie chcemy zagęszczać sosu żadnymi dodatkowymi składnikami, najlepiej zmienić jego konsystencję poprzez redukcję wody. W tym celu przelewamy sos do osobnego garnka i gotujemy tak długo, aż zmniejszy swoją objętość. Gdy sos uzyska odpowiednią gęstość, przekładamy go z powrotem do mięsa. Przy zagęszczaniu poprzez odparowanie należy pamiętać o tym, że smak sosu będzie bardziej intensywny, dlatego należy uważać z dodawaniem ostrych przypraw i soli.
Blendowanie części składników to najlepszy sposób na zagęszczenie – zwłaszcza sosów pomidorowych. Wystarczy zmiksować świeże pomidory na gładki krem, dodać do reszty wywaru, zamieszać i przyprawić do smaku.
Niektóre sosy najlepiej smakują z dodatkiem gęstej śmietany. Tak jest w przypadku świeżych grzybów leśnych, których charakterystyczny smak idealnie komponuje się z kwaskowością śmietany. Jak zagęścić sos grzybowy? Do garnuszka wlewamy kilka łyżek powstałego przy smażeniu grzybów i cebuli sosu. Następnie dodajemy łyżkę śmietany, łączymy, przelewamy na patelnię i mieszamy, dopóki śmietana nie połączy się z resztą składników.
Sosy, które spożywamy na zimno, np. sos czosnkowy, często są przygotowywane na bazie jogurtu. Jeśli nie chcemy, aby taki sos był zbyt rzadki, koniecznie wybierzmy odpowiednio gęsty jogurt. Konsystencję sosu do spożywania na zimno można zwiększyć również przez dodanie niewielkiej ilości majonezu.
Jeśli chcemy szybko przygotować gęsty sos, warto wykorzystać gotowe sosy Winiary dostępne w torebkach lub słoiczkach. Postępując zgodnie z instrukcją, już w krótkim czasie otrzymamy pyszne gotowe sosy do makaronu, mięsa czy ryżu.
Len od wieków znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na ludzki organizm. Chroni ściany żołądka przed wrzodami, wpływa na obniżenie cholesterolu, wspomaga odchudzanie. Sos można zagęścić zmielonymi nasionami lnu dokładnie w takim sam sposób, jak mąką, ale należy pamiętać, by nie dodać go za dużo, ponieważ może zmienić konsystencję sosu na podobną do kisielu.
Jest wiele sposobów na skuteczne zagęszczenie sosu. Wybierając metodę, warto wcześniej sprawdzić, czy jest ona najlepsza dla konkretnego rodzaju potrawy. Dobrze dobrany składnik nie tylko zagęści sos, lecz także podkreśli smak całego dania.