W chłodniejsze dni moja rodzina domaga się zup bardziej treściwych, więc częściej gotuję kapuśniak, grochówkę lub zupę gulaszową, które dodatkowo zagęszczam i tu pojawia się pytanie – jak zagęścić zupę?
To, czym zagęścimy daną zupę zależy od naszych upodobań kulinarnych, rodzaju zupy i smaku jaki chcemy uzyskać w efekcie końcowym.
Chyba najbardziej popularną metodą zagęszczenia zupy jest dodanie do niej mąki. Mąkę przed dodaniem do zupy bardzo dokładnie mieszamy z zimną wodą. Rozcieramy ją łyżką lub trzepaczką do momentu aż nie będzie grudek. Tak przygotowaną dodajemy bardzo powoli do zupy ciągle mieszając. Najlepiej zdjąć na chwilę zupę z gazu. Po dodaniu mąki, zupę ponownie nastawiamy na gaz (aby całość się zagotowała).
Mąką zazwyczaj zagęszczamy zupy gulaszowe i grzybowe.
Zasmażka to też mąka, ale przygotowana na bazie z tłuszczu: masła lub oleju. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i dodajemy mąkę. Dokładnie mieszamy trzepaczką i trzymamy na małym ogniu do momentu aż zasmażka nabierze delikatnie złotego koloru.
Kapuśniak z kaszą jęczmienną zagęszczam zazwyczaj zasmażką.
Kolejną bardzo popularną metodą zagęszczania zupy jest dodanie do niej gęstej śmietany. Śmietana nie tylko sprawi, że zupa zyska na gęstości, ale i na smaku. Nie dodajemy jej bezpośrednio do gorącej zupy. Odlewamy nieco zupy do osobnej miski i odstawiamy do lekkiego wystudzenia. Dolewamy śmietanę powoli, ciągle mieszając. Tak przygotowaną śmietanę dodajemy do garnka z gorącą zupą.
Śmietana świetnie sprawdzi się w towarzystwie zupy pomidorowej, koperkowej, grzybowej czy ogórkowej.
Jeśli nie lubicie zup zagęszczanych mąką, to świetną alternatywą jest pieczywo razowe. To metoda zdecydowanie zdrowsza i według mnie też smaczniejsza. Dodatek pieczywa razowego świetnie zagęści nam zupę. Można pokroić kromki chleba na małe kawałki lub rozdrobnić je w mikserze i dodać w momencie kiedy zupa będzie już prawie gotowa.
Takie zmiksowane pieczywo dodałam do zupy grzybowej z suszonych grzybów, a Agatka zagęściła wiejską zupę z fasolą i soczewicą pokrojonymi kromkami razowego chleba.
To bardzo prosta i jakże smaczna metoda zagęszczenia zupy. Świetnie sprawdzi się tutaj ser mascarpone jako dodatek do delikatnych zup o kremowej konsystnecji lub serki topione, które nie tylko zagęszczą nam zupę, ale podniosą jej walory smakowe.
W przypadku serka mascarpone i serka topionego postępujemy podobnie jak ze śmietaną. Odlewamy nieco zupy do osobnego naczynia i zostawiamy do wystudzenia. Dokładnie mieszamy i dodajemy do garnka z zupą ciągle mieszając. Nie gotujemy już zupy.
Serek topiony świetnie sprawdzi się jako dodatek do kremowej zupy z pora, a ser mascarpone podkręci smak zupy rybnej z pieczonego łososia.
Żółtko jajka mieszamy widelcem lub trzepaczką ze śmietaną lub odrobiną zupy i powoli dodajemy do gorącej zupy ciągle mieszając. Po dodaniu żółtka zupy już nie gotujemy.
Agatka zagęściła żółtkami zupę neapolitańską.
Tak zagęszczona zupa smakuje naprawdę rewelacyjnie .
Kisiel kojarzy się nam z deserem i słodkim dodatkiem do obiadu lub kolacji, ale rewelacyjnie sprawdza się też w roli zagęszczacza w zupach owocowych. Takie zupy z pewnością pokochają Wasze dzieci. Kisiel rozrabiamy z zimną wodą i dodajemy do gotującej się zupy na 1 minutę przed końcem gotowania.
Latem ugotowałam zupę jagodową, dodałam do niej kisiel i podałam z naleśnikami z serkiem śmietankowym.