Oczywiście, że tak! Pasztet jest jednym z tych produktów, który doskonale nadaje się do mrożenia. Po rozmrożeniu zachowuje swoje właściwości i nadal nadaje się do spożycia. Co więcej, dzięki temu, że zawiera niewielką ilość wody, jego smak prawie w ogóle się nie zmienia. Pasztet zarówno przed, jak i po mrożeniu będzie tak samo aromatyczny. Pamiętaj jedynie o tym, aby nie trzymać go w zamrażarce zbyt długo. Postaraj się go zjeść w ciągu 2 miesięcy, ponieważ później może stracić na jakości.
Ta odpowiedź również będzie pozytywna. Pasztet doskonale nadaje się do mrożenia przed pieczeniem. Jeśli więc zmieniłeś(-aś) plany lub z innego powodu w danej chwili nie możesz włożyć produktu do piekarnika, śmiało umieść go w zamrażarce. Nic się z nim nie stanie, a po wyciągnięciu jak najbardziej będzie nadawał się do pieczenia. Co więcej, taki mrożony przed obróbką termiczną pasztet możesz upiec, a następnie z powrotem umieścić w zamrażarce (ale tylko jeden raz!).
Pasztet warzywny nie różni się znacznie swoją strukturą i zawartością wody od mięsnego odpowiednika. To oznacza, że również on może być mrożony bez obaw o utratę smaku i aromatu. Jak natomiast wygląda kwesta długości przechowywania go w zamrażalce? Pasztet warzywny (podobnie jak mięsny) nie powinien spędzić w niej więcej niż dwa miesiące, aby zachować swoje walory.
Mrożenie pasztetu nie jest niczym skomplikowanym. Nie wymaga długotrwałego przygotowania czy pakowania. Jeśli masz mało czasu, wystarczy po prostu włożyć go do zamrażarki. Pomimo tego jednak zaleca się, aby taki pasztet przed mrożeniem odpowiednio poporcjować. Kawałki możesz spakować do woreczków foliowych lub strunowych (najlepiej wielorazowych, ponieważ jest nie tylko doskonała opcja na oszczędność, ale także sposób na zadbanie o środowisko). Dzięki mrożeniu pasztetu w kawałkach później będziesz mógł lub mogła rozmrażać takie ilości, jakie jesteś w stanie zjeść bez obaw o zepsucie się żywności.
Pasztet jak najbardziej można także mrozić w foremce aluminiowej. Jeśli przygotowujesz się na przyjazd gości lub wiesz, że mrożenie w kawałkach nie ma sensu, ponieważ masz dużą rodzinę, możesz włożyć pasztet w tej samej foremce, w jakiej go piekłeś (-aś). Produkt nie zepsuje się ani nie będzie wchodził w żadne interakcje z pojemnikiem. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów, możesz dodatkowo owinąć go w reklamówkę lub duży worek strunowy.
Rozmrażanie pasztetu jest czasochłonne, dlatego jego zjedzenie warto zaplanować sobie wcześniej. Zaleca się przełożenie produktu do głębokiego talerza lub miski, a następnie włożenie go do lodówki (staraj się unikać płaskich naczyń, ponieważ to może doprowadzić do wycieku rozmrażającej się wody). Taki pasztet będzie gotowy do zjedzenia po ok. 12 godzinach. Czy da się szybciej? Niekoniecznie. Choć możesz ulec pokusie włożenia pasztetu do mikrofalówki lub ponownie do piekarnika, nie jest to dobre rozwiązanie. W ten sposób produkt zmieni nie tylko swoją konsystencję, ale także i smak, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nieco poczekać, aby móc cieszyć się doskonałym aromatem.