Papryka należy do uniwersalnych warzyw, można z niej zrobić pyszne sałatki, zupy, faszerować i jeść z kanapkami. Jednak nie należy do lekkostrawnych, dlatego warto pozbawić ją skórki. Jak zdjąć skórkę z papryki? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Jednym z bardzo prostych sposobów na pozbycie się skórki z papryki jest upieczenie jej w piekarniku. Wystarczy tylko umyć warzywo, wydrążyć gniazda nasienne, a następnie pokroić na cząstki. Paprykę układamy na blaszce, delikatnie skrapiamy oliwą i pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 stopni C. Powinna być gotowa po 20 minutach. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy jest już pomarszczona i lekko zwęglona – nie wpłynie to na smak papryki.
Jak obrać paprykę? Wystarczy tylko delikatnie naciąć skórkę za pomocą noża i zdjąć. Skórka powinna bardzo łatwo odejść, pozostawiając warzywo miękkie i soczyste. A co można przygotować z papryki? Idealnie sprawdzi się ona do zupy, dań z makaronem lub na kanapki. Papryka pieczona w oliwie doskonale smakuje w formie pasty w towarzystwie ciepłych tostów.
A jak ściągnąć skórkę z papryki bez pieczenia? To równie proste! Należy włożyć całe warzywo do gotującej się wody i pozostawić na około 5 minut. Następnie wyjmujemy je z garnka, kroimy na ćwiartki i zdejmujemy skórkę. To niezwykle szybki i mało pracochłonny sposób.
Można również włożyć gorącą paprykę do woreczka foliowego i poczekać aż ostygnie. Wówczas jeszcze prościej będzie można zdjąć skórkę i od razu wykorzystać warzywo do przygotowania potrawy. Istnieje jeszcze szybsza metoda na usunięcie skórki z papryki za pomocą wody. Należy zanurzyć ją we wrzątku, odczekać 1 minutę, a następnie włożyć do lodowatej wody na około 10 sekund. Gdy nieco ostygnie, zdejmujemy skórkę.
Jeżeli nie mamy czasu na pieczenie ani gotowanie papryki w wodzie, można również wykorzystać kuchenkę mikrofalową. Wystarczy tylko ustawić pełną moc i piec przez około 2 minuty. Miąższ będzie miękki, a skórka łatwo odejdzie po ostudzeniu. Warto wcześniej pokroić paprykę na ćwiartki, by przyspieszyć cały proces.
Ostatnim sprawdzonym sposobem na pozbycie się skórki z papryki jest opalenie jej nad gazem. To bardzo proste. Wystarczy tylko nadziać paprykę na widelec i podpiekać do momentu aż skórka zrobi się czarna. Sprawdzi się również palnik kuchenny. Tak opaloną paprykę należy włączyć do woreczka foliowego i poczekać aż ostygnie. Skórka bardzo łatwo odejdzie, a papryka pozostanie soczysta i miękka.
Z papryki można przygotować wiele dań obiadowych, ale równie sprawdzi się do przyrządzenia przystawek i przekąsek. Jedną z ciekawszych propozycji jest gulasz paprykowo śmietankowy z polędwicą wieprzową w towarzystwie ziemniaczanego puree. A może dip paprykowy? Jest niezwykle prosty w przygotowaniu. Należy zdjąć skórkę z papryki i połączyć z podduszoną cebulą i gęstym Majonezem Dekoracyjnym WINIARY.
Papryka znakomicie smakuje podawana z mięsem, wędlinami i słupkami warzyw. Może być również doskonałym dodatkiem do pasztetu, któremu nada piękny kolor i charakterystyczny smak. Wystarczy tylko przygotować pasztet z ulubionego przepisu, a na koniec dodać do mięsa drobno pokrojoną ugotowaną lub upieczoną paprykę. Pasztet z papryką wybornie smakuje z sosem tatarskim na zimno, ciepło lub na kanapki.