Jogurt to nic innego jak ukwaszone mleko za pomocą odpowiedniego szczepu bakterii. Nie trzeba od razu kupować gotowych kultur bakterii w proszku. Z powodzeniem można wykorzystać kilka łyżek jogurtu sklepowego z żywymi bakteriami jako zaczynu. Nie powinien zawierać zbędnych dodatków, takich jak pektyny, karagen czy mączka chleba świętojańskiego. Jogurt najlepiej przygotowywać w pojemniku szklanym lub ze stali nierdzewnej. Niestety naczynia aluminiowe i żeliwne mogą reagować z kwaśnymi produktami.
Do przygotowania jogurtu warto wykorzystać tłuste mleko 3,2% – wówczas będzie bardziej kremowy. Nie poleca się mleka UHT, ponieważ słabo fermentuje. Lepiej kupić przegotowane prosto od krowy, pasteryzowane lub homogenizowane ze sprawdzonego źródła. O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując jogurt? W procesie fermentacji bakterie najszybciej namnażają się w 40-45 stopniach C. Jeżeli temperatura będzie niższa, proces zajmie więcej czasu lub bakterie zwyczajnie nie namnożą się. Natomiast w wyższej temperaturze zginą.
Przygotowanie jogurtu naturalnego w jogurtownicy jest niezwykle proste. To urządzenie zajmie się kontrolą temperatury i czasu fermentacji. Jak zrobić jogurt w jogurtownicy? Wystarczy tylko przelać 1 l mleka do plastikowego pojemnika z miarką, a następnie dodać małe opakowanie jogurtu naturalnego (150 g). Całość należy dokładnie wymieszać, przelać do pojemników jogurtownicy i ustawić temperaturę 40-43 stopnie C (na 8 godzin). Po tym czasie pojemniczki z jogurtem należy umieścić w lodówce na minimum 4 godziny… i gotowe!
Aby przygotować domowy jogurt naturalny, należy zaopatrzyć się w 1 l mleka niepasteryzowanego lub pasteryzowanego (nie UHT) i 3 łyżki gotowego jogurtu naturalnego. Można również użyć mleka koziego, które zawiera mniej laktozy i jest łatwiej przyswajalne. Jeżeli kupujemy mleko niepasteryzowane, trzeba je podgrzać do temperatury 80 stopni C. Następnie studzimy do około 40 stopni C. Mleko pasteryzowane wystarczy tylko podgrzać do temperatury 40 stopni C. Teraz wystarczy dodać 3 łyżki gotowego jogurtu naturalnego do ciepłego mleka i dokładnie wymieszać. Całość przelewamy do litrowego słoika i potrząsamy, by nie powstały grudki.
Można oczywiście przelać jogurt z mlekiem do kilku mniejszych w słoików. Należy je dokładnie zawinąć w gruby koc i pozostawić na około 8 godzin. W tym czasie jogurt powinien zgęstnieć i przybrać kremową konsystencję. Jeżeli chcemy przygotować rzadki jogurt, warto użyć trochę więcej mleka o obniżonej zawartości tłuszczu (np. 1,5%) i skrócić czas dojrzewania jogurtu do 6 godzin.
Tak przygotowany jogurt należy trzymać w lodówce lub od razu wykorzystać. Można z niego zrobić ciasto z jogurtem naturalnym i galaretką lub sernik z jogurtu naturalnego. Znakomitym słodkim deserem, który przygotujemy w krótkim czasie jest galaretka z jogurtem ozdobiona owocami. Jogurt naturalny idealnie nadaje się również do przyrządzania wytrawnych dań obiadowych, takich jak chociażby kurczak w jogurcie lub mizeria z jogurtem naturalnym.