Winegret to klasyczny sos do sałatek. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa vinaigrette, oznaczającego po prostu ocet. Do przygotowania domowego winegret wystarczy tylko kilka składników – ocet winny, oliwa z oliwek i przyprawy. Tradycyjnie zachowuje się proporcje 3:1, czyli na 3 porcje oliwy dodaje się 1 porcję octu. Jak zrobić sos winegret? Kluczową kwestią jest dokładne połączenie składników, najlepiej w małym słoiczku. W pierwszej kolejności wlewamy ocet i dodajemy przyprawy. Warto pamiętać o tej kolejności, ponieważ przyprawy łatwiej połączą się z octem niż z oliwą. Należy do słoiczka wlać ocet, sól i pieprz, energicznie wymieszać. Następnie dodajemy oliwę z oliwek i potrząsamy słoikiem przez kilkanaście sekund. Sałatkę najlepiej polać sosem tuż przed podaniem.
Sos do sałatki winegret można dowolnie modyfikować w zależności od gustu i składników dodanych do potrawy. Jedną z wersji jest dressing musztardowo-miodowy. Do jego przygotowania wykorzystamy 2 łyżki octu, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę musztardy, 1 łyżkę majonezu. Składniki do domowego winegret są wyraziste w smaku i nie ma potrzeby dodawania przypraw. Należy połączyć wszystkie składniki, oprócz oliwy z oliwek i energicznie potrząsając słoiczkiem. Następnie dodajemy oliwę i ponownie mieszamy. Ocet i oliwa nie połączą się dobrze i szybko ulegną rozwarstwieniu, dlatego przed dodaniem do sałatki należy ponownie wstrząsnąć słoikiem.
A jak zrobić sos winegret we francuskiej wersji? To równie proste. W tym przypadku wykorzystamy 2 łyżki musztardy sarepskiej, pół łyżki soku z cytryny, pół łyżki octu winnego, 100 ml oliwy z oliwek oraz sól i pieprz do smaku. Składniki możemy wymieszać za pomocą miksera lub tradycyjnie w słoiczku. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.
Winegret możemy przygotować w bardziej oryginalny sposób. Bazyliowy dressing z orzechami włoskimi to zdecydowanie ciekawa propozycja dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni. Do przygotowania domowego winegret będziemy potrzebować 2 łyżek octu balsamicznego, 5 łyżek oliwy z oliwek, 2 łyżek świeżej, posiekanej bazylii oraz 2 łyżek posiekanych orzechów włoskich. Do słoiczka wkładamy posiekane orzechy i bazylię, zalewamy octem balsamicznym, oliwą z oliwek i potrząsamy do wymieszania składników. Gotowy sos winegret można doprawić solą i pieprzem.
Domowy winegret można dowolnie modyfikować, dodając do octu i oliwy, a także czosnek, tymianek czy zioła prowansalskie. Wszystko zależy od tego, jakie danie chcemy przygotować. Winegret świetnie komponuje się z np. z sałatką z kurczakiem i grzankami, lekką sałatką z sosem winegret musztardowym, sałatką z awokado i rukolą – w tym przypadku warto wykorzystać podstawowy przepis na sos winegret.