Wanilia jest rośliną pochodzącą z rodziny storczykowatych i występuje naturalnie w strefie tropikalnej. Jej owoce, w których kryją się drobne ziarenka, przybierają podłużny kształt. To właśnie te kilkunastocentymetrowe strąki, nazywane laskami wanilii, są najcenniejszym elementem rośliny. Po zerwaniu wyglądają niepozornie i nie pachną. Dopiero specjalny rodzaj obróbki, polegający na naprzemiennym suszeniu i nawilżaniu przez kilka miesięcy, nadaje strąkom ciemny kolor oraz tak cudowny aromat. Odpowiednio spreparowane laski wanilii można kupić w sklepach na działach z przyprawami. Do potraw dodajemy maleńkie czarne ziarenka, które delikatnie wyskrobujemy z wnętrza strąka.
W wielu przepisach na ciasta, torty czy puddingi, wśród różnych składników pojawia się ekstrakt waniliowy. Można go oczywiście kupić w sklepie, jednak warto zrobić go samemu, zwłaszcza gdy często kupujemy laski wanilii, a po wyjęciu ziarenek resztę wyrzucamy. Tymczasem właśnie ze skórek strąków można przygotować wyciąg, który jest dużo bardziej aromatyczny niż te dostępne w sklepach. Jak zrobić ekstrakt waniliowy samodzielnie?
Do zrobienia ekstraktu będziemy potrzebowali jedynie dwóch rzeczy: kilka lasek wanilii oraz czystą wódkę. Strąki nacinamy wzdłuż, lekko rozchylamy i wkładamy do niewielkiej buteleczki. Jeżeli są zbyt długie, możemy je przeciąć na pół. Do przygotowania ekstraktu świetnie nadają się także laski z których już wcześniej wyciągnęliśmy ziarenka (np. do przygotowania puddingu). Następnie wanilię zalewamy wódką tak, żeby przykryła całą wanilię, zamykamy i odstawiamy na kilka tygodni w ciemne, chłodne miejsce. W trakcie tworzenia się ekstraktu, możemy dodawać kolejne zużyte laski wanilii i lekko potrząsać butelką, dzięki czemu wyciąg będzie jeszcze bardziej intensywny. Już po kilku tygodniach ekstrakt nabierze złocistobrązowego koloru i charakterystycznego słodkiego aromatu.
Teraz, gdy już wiemy, jak zrobić ekstrakt waniliowy, warto pokusić się także na przygotowanie aromatycznego cukru idealnego do wypieków albo pysznego latte. Warto zauważyć, że w większości sklepów możemy kupić cukier wanilinowy, który z prawdziwą wanilią nie ma nic wspólnego. Wanilina bowiem jest organicznym związkiem chemicznym otrzymywanym na skalę przemysłową z gwajakolu. U osób wrażliwych na tę substancję oraz alergików może wywoływać wysypki, dlatego lepiej jej unikać.
Tymczasem pięknie pachnący, prawdziwy cukier waniliowy możemy przygotować sobie sami. Wystarczy tylko rozciąć laski wanilii, wstawić je do słoika, obsypać zwykłym cukrem, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na około dwa tygodnie. Gotowe!
Ekstrakt waniliowy możemy wykorzystać we wszystkich przepisach, których składnikiem jest cukier wanilinowy albo sama wanilia. Ma on tę zaletę, że w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu może leżeć miesiącami, a wspaniały aromat waniliowy nie ulegnie zwietrzeniu, a wręcz przeciwnie – będzie coraz bardziej intensywny.
Ekstrakt z wanilii dodany do ciepłego napoju (kawy z mlekiem, kakao) nada mu wyjątkowego słodkiego aromatu. Można go wykorzystać także do przygotowania domowych lodów, kremów i puddingów. Kilka kropel ekstraktu wlanego do różnorodnych ciast (biszkoptów, muffinek i babeczek) sprawi, że wypieki swoim wyjątkowym zapachem zwabią do kuchni wszystkich wielbicieli słodkości. Z kolei subtelna nutka wanilii w nadzieniu serowym, szybko zamieni tradycyjne naleśniki w jedno z ulubionych dań.