Tym mianem określa się potrawę na ciepło składającą się z białej fasoli w sosie pomidorowym, zazwyczaj z mięsnymi dodatkami. Z francuską Bretanią nie ma zbyt wiele wspólnego - poza nazwą. Choć może być inspirowana kuchnią z innych europejskich krajów, traktowana jest jako potrawa kuchni polskiej.
Głównym składnikiem dania jest oczywiście fasola. Jeśli chcesz użyć suchej fasoli typu Jaś, musisz pamiętać, że należy ją długo namaczać. Żeby była miękka, powinna stać w garnku z wodą przez 8-10 godzin. Najlepiej pozostawić ją do namoczenia na całą noc, a za gotowanie wziąć się rano. To także proces, do którego trzeba mieć trochę cierpliwości. Ugotowanie wcześniej namoczonej fasoli do miękkości to kwestia 1-1,5 godziny. A jak zrobić dobrą fasolkę po bretońsku, jeśli nie masz aż tyle czasu? Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po fasolę w puszce. Jest gotowa do spożycia zaraz po otwarciu konserwy, wystarczy ją dobrze podgrzać i wymieszać z pozostałymi składnikami.
Zazwyczaj gotuje się danie w wersji mięsnej. Do fasolki dodaje się zatem pokrojoną na kawałki usmażoną kiełbasę oraz boczek wędzony. W niektórych przepisach pojawia się także cebula. Przyprawy podkreślające smak dania to sól, pieprz, czosnek, majeranek.
A jak zrobić idealny pomidorowy sos? Do tego możesz użyć koncentratu pomidorowego, pomidorów w puszce albo kombinacji obu tych składników. Jeśli potrawa jest zbyt rzadko, zawsze można użyć mąki, żeby ją zagęścić.
Wszystkie wymienione składniki miesza się ze sobą i gotuje przez około 15-20 minut, żeby smaki i aromaty połączyły się ze sobą.
Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jak się robi fasolkę po bretońsku przepis możesz znaleźć na naszej stronie wpisując w wyszukiwarce fasolka po bretońsku. Zamiast klasycznego przepisu możesz także wybrać alternatywną wersję z chorizo - zobacz przepis fasolka po bretońsku w nowoczesnej odsłonie.
Zazwyczaj potrawę podaje się z chlebem albo bułką, znacznie rzadziej z ziemniakami. To zwyczaje znane w Polsce. Nieco inne podejście do fasoli w sosie pomidorowym mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Dla Anglików podobna potrawa nazywana "baked beans" jest serwowana raczej na śniadanie razem z plastrami boczku, kiełbaskami i jajkiem sadzonym - to charakterystyczne elementy klasycznego brytyjskiego śniadania. Do dziś w tej formie serwuje się śniadania w wielu hotelach.
Nie trzeba długo tłumaczyć, jak zrobić fasolkę po bretońsku: przepis jest bowiem bardzo prosty. Ze względu na rozgrzewające właściwości potrawę częściej serwuje się w okresie jesienno - zimowym niż w gorące, letnie dni. Jeśli zrobisz zbyt dużą ilość, nie ma się czym martwić. Fasolkę po bretońsku można umieścić w słoikach i pasteryzować. Dzięki temu zachowania świeżość na dłuższy czas.