Wiele osób przymierzających się do przygotowania tego delikatnego wypieku, zadaje sobie pytanie jak upiec bezę, by stanowiła idealną warstwę lub ozdobę ciasta. Często, słysząc opinie osób, które próbowały piec bezy, rezygnujemy z jej przyrządzenia, będąc przekonani, że to trudne zadanie, a przysmak nie będzie smakować i wyglądać tak, jak powinien. Jednak przygotowanie tego deseru w domu okazuje się dość proste i jeśli będziemy pamiętać o kilku istotnych zasadach, mamy szansę upiec prawdziwą, śnieżnobiałą i puszystą bezę.
Głównymi składnikami bezy są białka jaj kurzych oraz cukier. Białka powinny być świeże, dokładnie oddzielone od żółtek i najlepiej w temperaturze pokojowej. Z kolei najlepszy cukier do bezy to zwykły biały i drobno zmielony. Można również użyć cukru trzcinowego, jednak wtedy beza będzie miała ciemniejszy kolor i lekko karmelowy smak. To ciekawa alternatywa, jeśli zastanawiamy się, jak zrobić bezy nieco inne niż te o tradycyjnym białym kolorze.
Białka przekładamy do metalowej (lub szklanej) miski i zaczynamy ubijać. Najlepiej w tym celu sprawdzi się mikser z odpowiednimi końcówkami, który na początku ustawiamy na niskie obroty. Kiedy białka lekko się spienią, możemy dodać szczyptę soli i powoli zwiększać obroty urządzenia. Gdy powstanie nam lekko sztywna pianka, obroty miksera ustawiamy na najwyższe i powoli, stopniowo dodajemy po łyżce cukru, nie przerywając ubijania. Gotowa piana na bezy powinna być sztywna, bardzo gęsta, błyszcząca i bez wyczuwalnych grudek cukru.
A jak piec bezę? Ubitą pianę natychmiast wykładamy na teflonową blaszkę, formując płaską powierzchnię (idealną jako blaty do tortów), lub małe beziki. Całość szybko wkładamy do piekarnika i pieczemy w 140-150°C. Niektóre szkoły mówią o pieczeniu bezy w temperaturze około 80°C (tzw. suszenie) i przy lekko uchylonych drzwiczkach. Pieczona w ten sposób piana zachowuje biały kolor, lecz czas jej przygotowania trwa znacznie dłużej. Gdy nasze bezy już są gotowe, pozostawiamy je w wyłączonym piekarniku i z lekko uchylonymi drzwiczkami do ostygnięcia.
Jeśli już wiemy jak zrobić bezę, z łatwością możemy przygotować efektowny tort bezowy, lub wieniec bezowy. Ubitą na sztywno piankę można również zapiekać bezpośrednio na cieście, tworząc jego dodatkową warstwę lub chrupiący wierzch. Lekką jak chmurka warstwą pysznej bezy może poszczycić się aromatyczna tarta cytrynowa z bezą lub rozpływające się w ustach ciasto z truskawkami i bezą, które warto przyrządzić.
Choć sama w sobie beza zaskakuje swoją formą, warto postarać się podkreślić jej walory estetyczne jeszcze bardziej! Możemy w tym celu wykorzystać świeże owoce – plasterki kiwi, banana lub arbuza, którym nadamy fantazyjne kształty za pomocą foremek do pierniczków. Bezę udekorujemy także mniejszymi owocami, które nabijemy na wykałaczki lub patyczki do szaszłyków, a następnie delikatnie wbijemy w bezę.
Bezy doskonale komponują się z różnego rodzaju posypkami – możliwości na tym polu jest naprawdę wiele! Warto sięgnąć po kakao, płatki czekoladowe lub kawę, których kolor będzie kontrastował z aksamitną bielą tego specjału. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć kolorowe bezy, korzystając w tym celu ze spożywczych barwników. Warto pamiętać o tym, że sama beza także może być ozdobą! Pokruszona udekoruje wierzch ciasta lub… ulubionej mlecznej kawy. Malutkie bezy mogą zostać wykorzystane do dekoracji domowych ciasteczek lub muffinek.