Zanim przejdziemy do wskazówek, jak zrobić lukier, zastanówmy się, co będzie potrzebne do jego przygotowania. Podstawę lukru stanowi oczywiście cukier puder, który znajdziemy w każdym sklepie. Jeśli jednak chwilowo nie dysponujemy tym składnikiem, a spieszymy się z wypiekami, istnieje pewien prosty sposób na przygotowanie go samodzielnie. Wystarczy zmielić kryształki zwykłego cukru. Jeśli nie macie specjalnego młynka, można użyć tego do kawy lub blendera. Przepis na lukier może zawierać także białko jajka. W idealnej sytuacji oddzielone żółtko będzie z kolei przydatne do wypieku, który pragniemy udekorować i nie zmarnuje się. Chcąc wykonać z lukru piękne dekoracje, powinniśmy skorzystać dodatkowo z rękawa cukierniczego z drobnym otworem. Dzięki temu ozdoby będą bardziej precyzyjne. Taka słodka polewa świetnie sprawdzi się na przykład na ciasteczkach z foremek.
W jaki sposób wykonać biały lukier? Przepis jest naprawdę prosty. Wystarczy skorzystać z białka oraz cukru pudru. Na jedną szklankę cukru przypada białko z jednego jajka – takie proporcje zapewniają idealną polewę. Przepis, a konkretnie jego realizacja, zaczyna się od ubicia białka. W miarę postępów należy do naczynia dosypywać cukier. Po pewnym czasie zawartość zmieni się w gęstą masę, co będzie odznaczało, że lukier jest gotowy. Taka polewa z białek to propozycja podstawowa, ale możliwości jest naprawdę sporo…
A może by tak nadać wypiekom cytrusowego aromatu? Wypróbuj przepisu na lukier cytrynowy bez białek! Tym razem będziemy potrzebowali podgrzanej wody. W trakcie gotowania można przekroić cytrynę na pół i wycisnąć z niej jak najwięcej soku. Następnie należy zmieszać oba płyny, stopniowo dosypując do nich cukier. Na około 70 g cukru pudru powinna przypadać jedna łyżka wody oraz sok pochodzący z jednej cytryny. Po dłuższym mieszaniu masa stanie się jednolita, co oznaczać będzie, że polewa jest gotowa. Wyjątkowego cytrusowego aromatu nada także sok i skórka z pomarańczy. Taki dodatek świetnie sprawdzi się jako zwieńczenie rogalików drożdżowych z Budyniem o smaku czekoladowym bez cukru WINIARY.
Smak to jedno, ale dobrze jest nadać domowym ciastom również estetycznych walorów. W tym celu warto stworzyć piękne kolorowe dekoracje. Lukier można co prawda zabarwić barwnikami spożywczymi, jednak da się go również przygotować, wykorzystując domowe sposoby. Wspomniany sok z cytryny zabarwia lukier na żółto. Z kolei przy użyciu odrobiny soku z buraków uzyskamy kolor czerwony. Za zieleń dopowiada sok ze szpinaku, natomiast dzięki czerwonej kapuście stworzymy lukier fioletowy. Chociaż tego typu połączenia (nie licząc cytryny) mogą okazać się dość nietypowe w słodkich wypiekach, nie ma się czym przejmować. Wystarczy kilka kropelek wspomnianych intensywnych barwników, by zauważyć efekt. Z pewnością nie wpłyną one negatywnie na smak pysznego lukru. Ten zaś niezwykle uatrakcyjni wizualnie nasze wypieki, nadając im pięknego wykończenia. Takie kolorowe ozdobniki z powodzeniem wzbogacą między innymi Świąteczne pierniczki na Boże Narodzenie oraz babeczki cytrynowe idealne do wielkanocnego koszyka.