Karmel to nic innego jak biały cukier poddany działaniu wysokiej temperatury. Jest to proces karmelizacji, w wyniku którego cukier się roztapia, przyjmuje złotobrązową barwę i charakterystyczny, przyjemny zapach. Po ostygnięciu, kiedy stwardnieje i przybierze szklistą postać, często jest używany jako dekoracja potraw lub deserów. Taki karmel stosowany jest także jako barwnik do napojów, ciemnego pieczywa, lodów, czekolad lub jogurtów.
Karmel jest również bazą pysznych i szeroko stosowanych w cukiernictwie mas: krówkowej, kajmakowej, nugatowej czy toffi, które najczęściej są mleczne i konsystencją przypominają bardzo gęsty syrop. Różnią się jednak od siebie czasem gotowania oraz drugim składnikiem bazowym (masło, śmietanka, mleko, biała czekolada, sól, ubite białka).
Czasami delektując się w restauracji słodkim deserem lub latte z karmelem, zastanawiamy się czy przygotowanie tych rozpływających się w ustach okruszków jest możliwe w warunkach domowych. Jak zrobić karmel z cukru, by smakował dokładnie tak samo jak ten znany nam z restauracji? Tymczasem przepis na karmel jest dość prosty i bez problemu można go przygotować w naszej kuchni.
W przygotowaniu karmelu najlepiej sprawdzi się rondelek lub patelnia z grubym dnem. Do zimnego naczynia wsypujemy 100 g białego cukru i podgrzewamy na niewielkim ogniu aż kryształki zaczną się rozpuszczać i brązowieć. Cukru nie wolno mieszać, lecz trzeba uważać, aby się nie przypalił. Kiedy karmel nabierze bursztynowego odcienia, dodajemy 20 g masła. Jeśli chcemy uzyskać słony karmel, możemy użyć masła solonego lub dosypać odrobinę soli. Masło mieszamy drewnianą łyżką tak długo, aż się roztopi i połączy z karmelem, tworząc gładki sos.
A jak zrobić karmel kruszony, idealnie sprawdzający się jako posypka do deserów? Gdy chcemy przygotować w ten sposób karmel, przepis będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku tradycyjnego karmelu. Wystarczy jedynie skarmelizować cukier, a kiedy pod wypływem temperatury zamieni się w brązowy przezroczysty płyn, rozlewamy cienko na dnie płaskiego naczynia. Ostudzoną i twardą warstwę karmelu łamiemy bądź kruszymy na małe kawałki.
Ten słodki dodatek możemy z powodzeniem wykorzystać, tworząc słodkie desery. Karmel doskonale podkreśla smak wielu owoców. Idealnie pasuje do słodkich ananasów, czereśni czy jabłek. Już same pokrojone w kawałki owoce, polane samodzielnie przygotowaną polewą karmelową zaskoczą domowników swoim wyjątkowym smakiem! Karmel może zostać użyty także do przygotowania domowych lodów. W tradycyjnym lub lekko słonym wariancie podbije serca wszystkich, którzy marzą o orzeźwiających przysmakach – w sam raz na ciepłe dni.
Nie sposób pominąć roli tego składnika podczas domowych wypieków. Przygotowane z jego udziałami ciasta, ciasteczka, pączki czy rogaliki z pewnością staną się doskonałym pomysłem na smakowitą przekąskę dla bliskich. Karmelową polewą możemy udekorować np. wierzch sernika z orzechami, a jego kruszonymi płatkami – ciasteczka lub muffinki. Karmel świetnie odnajdzie się również jako dodatek do dań mącznych – naleśników z bananami, omletów lub racuszków.