Masa solna jest idealnym zamiennikiem plasteliny. Jest przygotowana z produktów spożywczych (sól, mąka, woda) a więc zupełnie nietoksyczna i bezpieczna dla dzieci. Przygotowanie masy solnej wraz z pociechami to dobry pomysł. A co można z niej ulepić? Mnóstwo fantastycznych drobiazgów – magnesy na lodówkę, świąteczne aniołki, ozdobną ramkę na zdjęcia, drobne figurki, a nawet ozdoby na choinkę i wielkanocne dekoracje. Wspólne lepienie z dziećmi nie tylko sprawi im ogromną przyjemność, ale także pobudzi wyobraźnię, rozwinie kreatywne myślenie i stanie się świetnym zajęciem np. w deszczowe popołudnie!
Przygotowanie masy solnej jest wyjątkowo łatwe. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników. W przeciwnym razie masa po wyschnięciu bardzo łatwo będzie się kruszyć. W podstawowym przepisie na jedną szklankę mąki, przypada szklanka soli i około 125 ml wody. Jeśli planujemy wykonać duży model, wówczas mąkę i sól dodajemy według stosunku 1:2. Aby masa była jeszcze bardziej elastyczna, można do niej dodać 2 łyżki kleju do tapet, który rozpuścimy wcześniej w wodzie według wskazówek na opakowaniu.
A jak się robi masę solną? Mąkę i sól wsypujemy do głębokiej miski i mieszając, stopniowo dolewamy chłodną wodę. Gdy ciasto zaczyna się zbijać w dużą grudkę, przenosimy je na stolnicę i zaczynamy ugniatać. Jeżeli masa jest zbyt sucha, dodajemy jeszcze odrobinę wody i wyrabiamy tak długo, aż będzie jednolita i elastyczna. Twardością i sprężystością powinna być podobna do plasteliny. Gotową masę solną najlepiej od razu wykorzystać, ponieważ zostawiona na powietrzu dość szybko twardnieje. Gdy jednak planujemy ją wykorzystać nieco później, wystarczy masę ugnieść w kulkę, owinąć szczelnie folią i wstawić do lodówki. Pamiętajmy, że gotowe ozdoby z masy solnej choć są twarde, to jednak mało odporne na wodę. Dlatego też nie wieszamy ich na zewnątrz ani w bardzo wilgotnych pomieszczeniach.
Aby utrwalić przygotowane przez nas ozdoby z masy solnej, należy je wysuszyć. Pod wpływem powietrza masa stwardnieje, dzięki czemu będzie można ją pomalować i udekorować drobnymi ozdobami. Pierwszym sposobem suszenia jest ułożenie figurek w słonecznym i suchym miejscu. Czas schnięcia zależy od grubości ciasta i może trwać od paru godzin do nawet kilkunastu dni.
Znacznie szybszą metodą jest ułożenie dekoracji z masy solnej na papierze do pieczenia, wstawienie ich do piekarnika nagrzanego do 60°C i suszenie tak długo, aż nasze ozdoby całkowicie stwardnieją. Aby drobiazgi z masy solnej schły równomiernie, obracamy je delikatnie mniej więcej co godzinę.
Gotowa masa solna ma kremowo-szary odcień, który nieco jaśnieje po dokładnym wysuszeniu. Zazwyczaj gotowym przedmiotom nadaje się kolory dopiero po dokładnym wysuszeniu. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się farby (akrylowe, plakatowe, tempery). Niewielkie ozdoby, jak np. kropeczki czy cieniutkie paski, można zrobić przy użyciu flamastrów, pisaków żelowych lub miękkich kredek.
Do przygotowania kolorowej masy solnej można użyć barwników spożywczych, które po rozpuszczeniu w wodzie dodajemy do reszty składników na początku wyrabiania. Intensywnych kolorów masie solnej mogą nadać także pigmenty do farb ściennych (które można kupić w sklepach chemicznych) oraz barwniki do dekorowania wielkanocnych jajek.
Świetnym pomysłem na kolorową masę jest dodanie do niej przypraw używanych w kuchni. Intensywnie żółtego odcienia może nadać mielona kurkuma. Dosypując kakao lub cynamon uzyskamy ciasto w kolorze ciepłego brązu. Z kolei po dodaniu słodkiej papryki mielonej nasza masa solna nabierze soczyście pomarańczowo-czerwonego odcienia.