Zanim zabierzemy się do odcedzania mleka z migdałów, należy je wcześniej odpowiednio przygotować. Jak zrobić mleko migdałowe o odpowiedniej konsystencji? Wystarczą tylko 2 składniki, czyli 1 szklanka całych surowych migdałów oraz 4 szklanki wody. Migdały należy zalać wrzątkiem i pozostawić na około 10 minut, a następnie opłukać w zimnej wodzie. Gdy skórka nasiąknie wodą, dużo łatwiej będzie ją obierać.
Można oczywiście pominąć ten krok, jednak warto wiedzieć, że idealnie białe mleko uzyskamy tylko z migdałów bez skórki. Przygotowywanie mleka z migdałów jest nieco czasochłonne, ponieważ po obraniu migdały muszą pozostać na noc w lodówce. Jak zrobić ten pyszny napój krok po kroku?
Namoczone migdały należy odcedzić i umieścić w blenderze. Następnie wlewamy 4 szklanki wody (najlepiej źródlanej) i blendujemy około 8-10 minut. Można również użyć mniejszej ilości wody – wówczas mleko będzie bardziej gęste. W kolejnym kroku trzeba odcedzić płyn. W tym celu potrzebna będzie kilkakrotnie złożona gaza – mocujemy ją na misce o dużej pojemności, na przykład powyżej 1 litra, i ostrożnie przelewamy mleko, mocno wyciskając zawartość gazy. Otrzymane mleko można trzymać w lodówce maksymalnie przez 3 dni.
Aby urozmaicić smak mleka migdałowego, możemy dodać do niego dowolne przyprawy, na przykład wanilię, cynamon czy kardamon. Słodki napój uzyskamy dolewając syrop z agawy lub miód.
Nie warto wyrzucać rozdrobnionych migdałów pozostawionych w gazie. Można je wykorzystać jako dodatek do ciast, ciasteczek, owsianki lub twarożku. Resztki migdałów przydadzą się nie tylko w kuchni, lecz także w kosmetyce, np. jako peeling do ciała!
Jeżeli wiemy już, jak zrobić mleko migdałowe, warto wykorzystać je do przygotowania smakowitych dań. Jednym z pomysłów są słodkie naleśniki z mlekiem migdałowym. Jak je przygotować, tak aby wyszły słodkie i delikatne? Wystarczy tylko połączyć 2 szklanki mleka, 0,5 szklanki wody gazowanej, 2 jajka, 2 łyżeczki cukru waniliowego, 2 szklanki mąki, 3 łyżki oleju oraz szczyptę soli, a następnie usmażyć na złoty kolor.
Równie pyszna jest owsianka ze świeżymi owocami i orzechami. Można do niej dodać kawałki migdałów pozostałe podczas blendowania. Idealna owsianka na mleku powinna rozpływać się w ustach. Aby ją przygotować, wystarczy zalać 1 szklankę płatków owsianych 3 szklankami mleka migdałowego.
Jak zrobić owsiankę o kremowej konsystencji? Należy gotować płatki przez około 10 minut na wolnym ogniu. W tym czasie owsianka wchłonie płyn i stanie się idealnie gładka. Pod koniec gotowania można również dodać odrobinę masła i cynamonu. Jeżeli chcemy uzyskać orzechowy posmak, warto przed gotowaniem uprażyć płatki owsiane na suchej patelni.