Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kilka tygodni przed wigilią potrenować przyrządzanie zakwasu. Może on stać w chłodnym miejscu nawet 2-3 tygodnie. Jeżeli jednak brakuje Ci czasu na samodzielne przygotowanie zakwasu z buraków, to możesz przygotować pyszny barszcz czerwony wykorzystując Barszcz czerwony Ekspresowa Zupa WINIARY uzyskując równie pyszny smak, odpowiednie doprawienie i idealny kolor!
Najprościej mówiąc, zakwas buraczany to płyn, który powstaje w procesie kiszenia buraków. Na skutek działania bakterii kwasu mlekowego odbywa się fermentacja. Bakterie rozkładają cukier zawarty w burakach i przekształcają go do formy kwasu mlekowego, który chroni buraki przed zepsuciem.
Zakwas z buraków nie dość, że znakomicie smakuje, to jeszcze jest prawdziwą bombą witaminową. Można go spożywać na surowo, zamiast octu do sałatek, na ciepło z przyprawami, a przede wszystkim jest idealną bazą do barszczu wigilijnego. Sok z buraków i kiszone buraki są podstawą wielu dań. Nie tylko stworzymy z nich pyszne zupy, dania wegetariańskie, barszcz czerwony domowy albo barszcz czerwony z soku z buraków, ale również bardziej wyszukane potrawy, takie jak tymbaliki z łososia czy carpaccio z buraka z gorgonzolą.
W pierwszej kolejności należy przygotować ok. 500 g buraków. Obieramy je cienko ze skórki i kroimy w grubą kostkę. Buraki bardzo barwią skórę, dlatego należy pamiętać o założeniu rękawiczek spożywczych. 4 ząbki czosnku obieramy i rozgniatamy nożem. Następnie przystępujemy do przygotowania solanki. Wystarczy wlać pół litra wody do garnka i wsypać około pół łyżki soli. Aby lepiej się rozpuściła, można delikatnie podgrzać wodę.
Na dno czystego i wyparzonego słoika o pojemności 1 litra wsypujemy przyprawy: 3 kulki ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu, 2 liście laurowe, plaster korzenia chrzanu, plaster korzenia imbiru, pół łyżeczki nasion kolendry, pół łyżeczki nasion kminku i pół łyżeczki nasion kopru. Umieszczamy w słoiku pokrojone buraki i zalewamy zimną solanką. Powinna dokładnie przykrywać buraki, tak by żaden kawałek nie wystawał ponad płyn. Następnie przykryj słoik zakrętką, ale jej nie zakręcając – gazy powstałe w procesie fermentacji muszą mieć ujście. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce, np. do szafki lub na blat kuchenny z dala od okna.
Jak kisić buraki? Fermentacja przebiega około 5-7 dni i w tym czasie należy codziennie zaglądać do zakwasu. Przez pierwsze 3 dni możemy zauważyć na powierzchni białą pianę, którą trzeba zebrać wyparzoną łyżką. Po upływie 5 dni próbujemy zakwas – powinien być lekko kwaskowaty z wyczuwalną nutą przypraw i buraków. Zakwas buraczany możemy pozostawić jeszcze na 2 dni, jeżeli smak jest mało wyrazisty.
Przygotowując zakwas buraczany, możemy wykorzystać zarówno buraki kiszone, jak i zakwas, czyli sok z buraków. Wystarczy tylko przecedzić go przez sito i za pomocą lejka przelać do czystego wyparzonego słoika lub butelki. Dokładnie zakręcamy i chowamy do lodówki. Zakwas z buraków czerwonych można przechowywać w lodówce przez około kilka tygodni.