Żurawinę w słoiku można zrobić na dwa sposoby: z pasteryzowaniem lub bez pasteryzowania dżemu. Wykonanie żurawiny na zimę bez pasteryzowania pozwala zachować jej wszystkie dobroczynne substancje. Część wartości odżywczych zawsze ulatuje podczas pasteryzowania. Zrobienie żurawiny do słoików bez pasteryzowania jest możliwe jedynie po dodaniu dużej ilości cukru. To właśnie cukier jest odpowiedzialny za odpowiednią konserwację produktu i możliwość długiego przechowywania.
Do tego przepisu potrzebna jest jedynie żurawina i cukier w proporcji 1:1 (a więc na 1 kg żurawiny potrzebny jest 1 kg cukru). Owoce należy dokładnie obejrzeć i usunąć wszelkie zanieczyszczenia (listki i gałązki) oraz zmiażdżone lub podgnite owoce. Nie wolno myć żurawiny, ponieważ nieodpowiednio osuszona może sfermentować. Po oczyszczeniu owoców należy przetrzeć je papierowym ręcznikiem, w celu usunięcia ewentualnym zabrudzeń. Następnie owoce należy zmielić w maszynce do mięsa (mielić tak długo, aż cząstki owoców osiągną odpowiednią wielkość). Zmieloną żurawinę należy wymieszać z cukrem oraz odstawić w chłodne, suche miejsce na 3-4 dni. Należy pamiętać o jej codziennym mieszaniu, aby owoce nieprzerwanie łączyły się z cukrem. Po upływie 4 dni, przetwory z żurawiny są gotowe, można je przełożyć do słoików i zakręcić. Jak wspomniano wcześniej, konfitury nie trzeba pasteryzować, dodany wcześniej cukier odpowiednio ją zakonserwuje.
Drugim sposobem na przetwory z żurawiny jest pasteryzowanie owoców. W tym przypadku oprócz żurawiny (500 g), cukru (3/4 szklanki) potrzebna jest także woda (1/3 szklanki) oraz skórka i sok z połowy cytryny.
Podobnie jak w pierwszym przepisie, żurawinę należy oczyścić z zanieczyszczeń i uszkodzonych owoców. Owoce można swobodnie umyć. Do garnka należy dodać wodę i cukier, całość wymieszać i gotować przez parę minut. Gdy powstanie z tego gęsty syrop, należy dodać wszystkie owoce i dusić je przez kilkanaście minut, co jakiś czas mieszając. Gdy owoce zaczną pękać i puszczać soki należy dodać sok i startą skórkę z cytryny. Konfiturę należy gotować tak długo, aż większość wody odparuje. Następnie, jeszcze gorącą przełożyć do słoików, zakręcić i postawić dnem do góry. Tak przygotowaną żurawinę z słoikach należy pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
Żurawina pasuje do wielu potraw, zarówno dań słodkich jak i wytrawnych. Jest bardzo popularna w rejonie górskim, gdzie dżem żurawinowy podaje się z grillowanymi oscypkami. Świetnie smakuje także z mięsem (wieprzowiną, drobiem i dziczyzną). Kwaśny smak konfitury z żurawiny przełamuje tłustość pieczeni i pasztetów. W Stanach Zjednoczonych popularny jest sos żurawinowy, podawany jako dodatek do pieczonego indyka. Można go także wykorzystać jako dodatek do gęsich udek lub jako w farszu do gęsi. Konfitura z żurawiny pasuje także do makreli lub śledzia.
Żurawina może być stosowana także jako dodatek do sałatek, wypieków i deserów oraz naparów i napojów. W tym przypadkach stosuje się świeże lub suszone owoce.