Ciasto drożdżowe podczas pieczenia lubi mocno wyrastać, dlatego też zrobione z niego rogaliki powinny być odpowiednio zawinięte, tak aby nie rozpadły pod wpływem wysokiej temperatury w piekarniku. Jak zwinąć rogaliki drożdżowe? To bardzo proste!
Rozwałkowujemy połowę wyrośniętego ciasta na cienki placek. Za pomocą radełka albo noża dzielimy je na nieduże cienkie trójkąty. Na środku każdego trójkąta układamy troszkę nadzienia (np. powidła) i zawijamy od podstawy do najdalszego wierzchołka, dociskając boki tak, aby nadzienie w trakcie pieczenia nie wypłynęło.
Rogi powstałego ruloniku lekko zawijamy, formując w ten sposób proporcjonalny rogalik. Warto pamiętać o tym, że rogaliki z ciasta drożdżowego muszą jeszcze poleżeć pod przykryciem przez kilkanaście minut zanim trafią do piekarnika. Po 10 minutach pieczenia i chwili stygnięcia możemy delektować się pachnącymi, puszystymi rogalikami ze słodkim nadzieniem.
Ciasto francuskie charakteryzuje się warstwową strukturą, składającą się z cienkich, niemal przezroczystych płatów. Tę właściwość zawdzięcza dużej zawartości tłuszczu oraz naprzemiennym składaniu i rozwałkowywaniu ciasta. Aby dobrze zwinąć rogaliki z ciasta francuskiego z nutellą jako nadzieniem, należy arkusz takiego ciasta podzielić na równe trójkąty o wymiarach mniej więcej 8 cm na 12 cm.
Na szerszej stronie każdego trójkącika kładziemy krem czekoladowy. Kawałki ciasta zawijamy do węższej strony, lekko przygniatając rogi i formując półksiężyce. Rogaliki pieczemy około 20 minut w temperaturze 200°C. Zaraz po wyjęciu z piekarnika posypujemy je cukrem pudrem. Rogaliki z ciasta francuskiego są chrupiące, puszyste, delikatne i niesamowicie smaczne!
Jeśli chcemy przygotować malutkie rogaliki, najlepiej nada się do tego ciasto z dodatkiem gęstej kwaśnej śmietany oraz proszku do pieczenia jako spulchniacza. Sprężysta i gładka konsystencja takiego ciasta pozwoli na wykrawanie maleńkich trójkącików. Poniżej propozycja, jak przygotować małe i słodkie rogaliki z czekoladą.
Najpierw do miski należy wsypać 3 szklanki mąki pszennej, dodać kostkę margaryny, 2 łyżeczki cukru wanilinowego (takiego jak Cukier wanilinowy WINIARY), łyżeczkę proszku do pieczenia oraz szklankę gęstej śmietany 18%. Wszystkie składniki należy zagniatać tak długo, aż powstanie jednolite, gładkie ciasto. Następnie odkładamy je do lodówki na około godzinę, żeby się schłodziło.
Po tym czasie wyjmujemy ciasto. Na posypanej mąką stolnicy wykładamy kawałek ciasta i rozwałkowujemy je na grubość około 1cm. Teraz czas na zwijanie rogali. Nożem lub radełkiem należy wykrawać niewielkie, dość szerokie trójkąty, ułożyć przy dłuższym boku nutellę i ciasno zawijać w kształtne półksiężyce. Przygotowane rogale wystarczy ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i piec w temperaturze 200°C przez około 20 minut. Po wystudzeniu wystarczy je oprószyć cukrem pudrem.
W niemal identyczny sposób można przygotować wyjątkowo mięciutkie i delikatne rogaliki z marmoladą. A jak zwijać takie rogale? Dokładnie tak samo jak te z nadzieniem czekoladowym.
Chociaż rogaliki cechują się wymyślnym kształtem, to tak naprawdę ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy tylko wiedzieć, jak zwijać rogaliki w zależności od ich typu, a już po kilkudziesięciu minutach pracy możemy cieszyć się pachnącymi wypiekami pełnymi naszego ulubionego nadzienia!