Ogórki kiszone w słoikach należy układać w szkle dość ciasno, co zapobiegnie ich wypływaniu w zalewie złożonej przede wszystkim z wody i soli. Zalewa do ogórków kiszonych ma między innymi za zadanie chronić warzywa przed dostępem tlenu. Jeśli kiszone ogórki są ułożone w słoikach dość luźno, mogą wypływać na powierzchnię, a prawidłowa fermentacja nastąpi wyłącznie w przypadku, go ogórki będą całkowicie zalane płynem.
Niektórzy twierdzą, że kiszenie ogórków powinno przebiegać w temperaturze pokojowej, bo im wyższa temperatura, tym proces fermentacji przebiega szybciej. Istnieje jednocześnie prawdopodobieństwo, że kiszone ogórki zepsują się, zanim proces fermentacji dobiegnie końca. Zbyt wysoka temperatura jest więc ryzykowna.
Kiszone ogórki powinny „dojrzewać” w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. Dzięki temu się nie zepsują, a gulasz z ogórkiem kiszonym, pyszne leczo z ogórkiem kiszonym, lubiana przez wielu sałatka z ogórkiem kiszonym, jak również przygotowany z ich udziałem tatar wołowy na stałe zagoszczą w naszym zimowym jadłospisie.
Zdarza się, że kiszenie ogórków na zimę przebiega z pozoru sprawnie. Gdy przychodzi czas degustacji, przekonujemy się jednak, że nie wszystko poszło tak, jak należy. Ogórki kiszone w słoikach lub glinianym garnku okazują się puste w środku. Wówczas przyczyną prawdopodobnie jest wybór starszych warzyw. Do kiszenia ogórków najlepiej sprawdzają się młode, jasne egzemplarze o średniej wielkości. Warto unikać także ogórków o zbyt ciemnej skórce.
Jak zrobić ogórki kiszone, aby fermentacja przebiegała sprawnie? Kiszone ogórki nie mogą obyć się bez soli użytej w procesie fermentacji. Często popełnianym błędem jest wybór soli jodowanej. Dlaczego powinniśmy jej unikać? Właściwości jodu spowalniają bowiem proces fermentacji. Kiszenie ogórków najlepiej przeprowadzać przy użyciu soli kamiennej, ponieważ zawiera ona dodatkowo cenne minerały.
Niektórzy z nas cenią delikatną goryczkę, którą odznaczają się kiszone ogórki. Inni ją uznają za niepożądany efekt. Jak kisić ogórki, aby jej uniknąć? Chodzi o odpowiedni dobór przypraw. Wystarczy ograniczyć się do świeżych dodatków, takich jak czosnek, chrzan czy koper. Dodawanie suchych przypraw w postaci pieprzu czy liści laurowych powoduje powstawanie nielubianej przez wielu z nas goryczki, przed co również przyrządzane zimą przystawki czy sałatki nabierają niepożądanego smaku.
Wiedząc, jak zrobić ogórki kiszone na zimę, jesteśmy gotowi do sporządzenia zapasów na wiele miesięcy. O sukcesie decydują detale, takie jak zalewa do ogórków kiszonych, przyprawy, temperatura kiszenia, a nawet ułożenie warzyw w słoiku. Wystarczy trzymać się kilku cennych wskazówek, aby kiszenie ogórków przebiegło sprawnie i cieszyły one nasze podniebienia nawet przez kilka miesięcy!