Tatar to danie najczęściej serwowane w formie przystawki. Składa się z drobno siekanego (rzadziej mielonego) mięsa wołowego doprawionego olejem, musztardą, solą, pieprzem i świeżą cebulą. Opcjonalnie na wierzch kładzie się surowe żółtko. Do dodatków układanych wokół tatara należą niekiedy także marynowane grzybki, korniszony, kapary lub sardynki w oleju. Całość posypywana jest drobno siekaną natką pietruszki, czerwoną cebulką lub grubo mielonym kolorowym pieprzem.
Tatar jest potrawą spożywaną na surowo, dlatego też wybór odpowiedniego mięsa jest tutaj szczególnie ważny. Zadbajmy o to, by wołowina była świeża i pochodziła od sprawdzonego dostawcy. Wtedy będziemy pewni, że jego jakość spełni nasze oczekiwania. A jakie mięso na tatar jest najlepsze? Najczęściej do przygotowania tej przystawki wybierana jest soczysta polędwica, która wyróżnia się niewielką ilością błon i tłuszczu oraz pięknym ciemnoczerwonym kolorem. Jeśli nie mamy możliwości kupić właśnie takiej polędwicy, do przygotowania tatara możemy użyć wołowego rostbefu albo udźca. Jak przyrządzić tatara, aby podkreślić walory delikatnego mięsa?
Gdy wiemy już, jakie mięso na tatara sprawdzi się najlepiej, czas zabrać się za jego przygotowanie. Najpierw mięso oczyszczamy ze wszystkich błon a następnie drobno i dokładnie siekamy. Wołowinę wyrabiamy ręką, dodając olej rzepakowy, musztardę, sól i pieprz, tak długo, aż będzie miała jednolitą konsystencję. Dla spulchnienia potrawy w trakcie mieszania można dodać kilka łyżek wody gazowanej. Gotowe mięso dzielimy na porcje (najlepiej wielkości pięści), a następnie układamy na talerzu, robiąc na wierzchu wgłębienie. Na środek przystawki delikatnie przelewamy (sprawdzone wcześniej) surowe żółtko.
Subtelny smak tatara podkreślają dodatki, które układa się wokół posiekanego mięsa. Najczęściej mają one ostry lub kwaśny smak, dzięki czemu idealnie współgrają z delikatną polędwicą wołową. Warto przy befsztyku tatarskim ułożyć cebulę (białą lub czerwoną), kapary, ogórki kwaszone i marynowane pieczarki. Wszystkie składniki (z wyjątkiem kapar) powinny być dość drobno posiekane tak, by można je było mieszać z tatarem według uznania.
Choć podstawą klasycznego tatara jest wołowina, to jednak coraz częściej można spotkać się z tą przystawką przygotowaną na bazie innego mięsa. A z czego tatar jest najbardziej zaskakujący w smaku? Otóż koneserzy dziczyzny doceniają tatara z delikatnej sarniny lub szlachetnej jeleniny. Do przygotowania tej potrawy (tak samo jak w przypadku wołowiny) również najlepiej użyć obranej z błon i bardzo drobno posiekanej polędwicy, wyróżniającej się chudym, ciemnoczerwonym i wyjątkowo miękkim mięsem.
W ostatnich latach ogromnym powodzeniem cieszy się tatar z mięsa ryb. Tatar przygotowana z surowego łososia lub tuńczyka charakteryzuje się piękną żywą barwą i wyjątkowym smakiem. Jak zrobić tatar z ryb? Danie przygotowujemy dokładnie w taki sam sposób jak tatara z wołowiny, z tym, że przed siekaniem sprawdzamy dokładnie, czy w filecie na pewno nie ma ości. Podczas mieszania ryby z przyprawami (sól, pieprz) dodajemy nieco ciemnego sosu sojowego oraz świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Gotowego tatara, otoczonego cebulą i ogórkami kiszonymi, można podawać z surowym żółtkiem. Do dekoracji używamy kapar ze świeżym koperkiem.
Świetną przystawkę przygotujemy także z łososia wędzonego na zimno, który doskonale komponuje się zarówno ze świeżymi owocami, jak i z dodatkiem wyrazistych w smaku warzyw. Na dnie okrągłej formy lub wąskiego szklanego naczynia układamy warstwami pokrojone awokado skropione sokiem z cytryny, posiekanego łososia, następnie drobno pokrojoną białą cebulę, a na nią kostki soczystego mango. Przygotowany w ten sposób tatar z wędzonego łososia zaskoczy każdego nie tylko oryginalnym sposobem podania, ale przede wszystkim wyjątkowym, bo nieco ostrym, smakiem przełamanym delikatną słodyczą egzotycznego mango.