Ziemniaki to warzywo, które może pochwalić się wyjątkowo długą i barwną historią. Zgodnie z wieloma źródłami historycznym, pierwsze uprawy ziemniaków odkryto około 8 tysięcy lat temu w Andach. Niestety, do Europy, w tym także do Polski, ziemniaki trafiły znacznie później. Zakłada się, że na naszych stołach, zagościły one dopiero XVI wieku. O walorach ziemniaków przekonaliśmy się jednak wyjątkowo szybko. Warzywo to świetnie komponuje się z większością dań. Ziemniaki są w stanie sprawić, że każda z potraw staje się sycąca.
Początkowo, popularne kartofle uprawiano bez większego zaangażowania. Jak łatwo można się domyślić, warzywo to miało zapewnić uczucie sytości i urozmaicić dania. Z czasem jednak przekonano się, że ziemniaki można wykorzystywać na różnorodne sposoby. Pasują one nie tylko do dań głównych, mięsnych, ale także do sałatek lub makaronów. W ten sposób pojawiły się pierwsze rodzaje ziemniaka, które kultywowane są do dziś.
Rodzaje ziemniaka w Polsce zasadniczo można podzielić na trzy typy. Każdy z nich odnosi się nie tylko do innego gatunku rośliny uprawnej, ale także do ich odmiennych właściwości. Klasyfikacja ziemniaków, warunkuje więc ich najwłaściwsze przeznaczenie. Warto zauważyć, że rodzaje ziemniaka to nie to samo co jego odmiany. Zwykle do konkretnego typu można zaliczyć grupę odmian, które cechują się podobną charakterystyką. Wobec tego, jakie rodzaje ziemniaka można wyróżnić?
Ziemniak typu A nazywany jest także "sałatkowym". Główna zaletą tego rodzaju ziemniaka jest to, że się on nie rozgotowuje. Warzywa "sałatkowe" mają wyjątkowo zbitą strukturę, a co za tym idzie, są one wyjątkowo proste w krojeniu. Warto zauważyć, że mimo iż nazwa wskazuje na fakt, by ten rodzaj ziemniaka wykorzystać do sałatek, to jednak można z powodzeniem skorzystać z niego również w trakcie przygotowywania zup czy zapiekanek.
Ziemniaki - rodzaje B to tzw. ziemniaki ogólnoużytkowe. Jednym słowem - można wykorzystać je dosłownie do wszystkiego: zup, zapiekanek, a także bez większych przeszkód poddać je procesowi smażenia. Cechują się one zwartą strukturą, jednak mogą ulec one delikatnemu rozgotowaniu.
Ostatnim rodzajem ziemniaka jest typ C, czyli ziemniak mączysty. Wyróżnia się on tym, że po ugotowaniu jego miąższ jest sypki i kruchy. Ziemniaki typu C świetnie sprawdzą się do przygotowania frytek i skomponują się one np. z sosem czosnkowym WINIARY. Te ziemniaki można również wykorzystać do przygotowania tradycyjnych placków ziemniaczanych.
Jak więc widać, rodzaje ziemniaka poniekąd determinują fakt, do jakich dań sprawdzą się one najlepiej. Warto na to zwrócić uwagę podczas kupowania tego warzywa, a przygotowywane potrawy zachwycą nie tylko smakiem, ale także i estetyką!