Ryż biały (długoziarnisty) jest chyba najbardziej popularną odmianą w Polsce. Ma neutralny smak, dlatego sprawdza się jako baza wielu dań. Gotuje się go nie dłużej niż 20 minut. Najczęściej stosuje się go do obiadu, na przykład jako dodatek do tradycyjnej zupy pomidorowej – Nasza specjalność Zupa pomidorowa WINIARY.
Inna nazwa to ryż paraboliczny. Jest twardszy niż ryż biały. Termin paraboiled określa proces, któremu został poddany ryż przed zapakowaniem, czyli obróbkę termiczną pod wpływem działania pary wodnej. Aby ryż paraboliczny nie sklejał się i zachował puszystą konsystencję, należy gotować go w odpowiedniej ilości wody (podanej na opakowaniu) oraz przykryć garnek. Jeżeli chcemy ugotować ryż sypki, nie w torebkach, należy uprzednio dokładnie go wypłukać. Idealnie nadaje się do zup lub jako oddzielny składnik dania.
Ryż basmati po ugotowaniu nie skleja się. Charakteryzuje się długimi białymi lub brązowymi ziarnami. W przeciwieństwie do innych odmian ryżu ma lekko orzechowy smak i zapach. Idealnie nadaje się do przygotowania różnorodnych dań obiadowych – jako dodatek do mięsa, sałatek, zup oraz ryb, np. filetu z dorsza w sosie włoskim.
Idealny ryż do sushi nie jest łatwy w przygotowaniu, jednak jeżeli będziemy trzymali się kilku zasad z pewnością danie wyjdzie smaczne. Należy zastosować specjalny ryż przeznaczony tylko do sushi, nie można go zastąpić niczym innym. Jest bardzo klejący i ma zwartą konsystencję. Przed gotowaniem należy go bardzo dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą. Na szklankę ryżu przypada 1 i 1/5 szklanki wody.
Ryż arborio to odmiana pochodząca z Włoch o charakterystycznych okrągłych ziarenkach. Jest dość kleisty, dzięki czemu doskonale nadaj się do słynnego włoskiego risotto, np. z kurczakiem i pieczarkami.
Ma białą barwę, lekko słodki posmak i kwiatowy aromat. Ryż jaśminowy pochodzi z Tajlandii, ale coraz częściej wykorzystywany jest do przygotowania polskich potraw. Nie skleja się po ugotowaniu, więc jest idealnym składnikiem do sałatek, warzyw, mięs, ryb i deserów, a także do dań curry.
Wymaga dłuższego gotowania niż ryż biały – około 30 minut. Ceniony jest ze względu na liczne wartości odżywcze oraz wyraźny smak. Ryż brązowy pasuje do wielu dań, przeważnie łączymy go z warzywami, mięsem i sosami. Dobrze sprawdzi się także jako składnik ostrych potraw, np. pikantnej zupy pomidorowo-paprykowej.
Ryż czerwony to średnioziarnista odmiana o czerwonej łupince. Przeważnie jada się go na Filipinach i w Tajlandii, jednak coraz częściej gości również na polskich stołach. Warto wiedzieć, że ryż czerwony produkowany obecnie we Francji jest najbardziej doceniany na świecie. Gotuje się go do miękkości i wyparowania wody przez 35-40 minut.