We Włoszech kuchnia jest dosyć mocno zróżnicowana pod względem regionów. Wszędzie oczywiście dostaniemy makaron i pizzę, ale będą one przyrządzane na różne sposoby lub z różnymi dodatkami. Podobnie sprawa ma się z zupami.
I tak, na przykład w Toskanii wśród zup króluje ribolita. Przyrządzana z kawałków czerstwego chleba i fasoli, z dodatkiem jarmużu, kapusty lub niedrogich warzyw, takich jak np. ziemniaki czy seler. Trzeba pamiętać, że kuchnia włoska bazuje na prostych produktach: la cucina povera, czyli kuchnia biedoty – to właśnie z niej wywodzą się dzisiejsze specjały.
Pozostając w tym samym regionie, w okolicach Pizy lub Florencji warto spróbować toskańskiej zupy z bakłażanem, cukinią i papryką. Mając dostęp do inspiracji, zupę można przygotować także we własnej kuchni. Wszystkich amatorów mięsa, ucieszy dodatek kurczaka. Łapcie przepis!
Gęsta, pełna warzyw, często serwowana z dodatkiem makaronu lub ryżu, zdarza się, że również tych dwóch składników jednocześnie. Seler, cebula, fasola, marchewka, pomidory – to na ich bazie przyrządza się minestrone. Zupa jest wyjątkowo pożywna. Przepis znajdziecie tutaj.
Skoro Włochy, to oczywiście nie może zabraknąć pomidorów. Z tych ugotujemy doskonałą zupę krem. W tym przepisie przyrządzona została z dodatkiem papryki. Możecie do niej dodać także inne pieczone warzywa – jak przygotowaliśmy to tutaj. Szczypta parmezanu przyda magii! Na dokładkę: zupa pomidorowa z pieczonym czosnkiem, mozzarella i świeżą bazylią. Bardziej włoskie połączenie trudno już sobie wyobrazić! Lista składników i podpowiedzi podczas gotowania znajdziecie tutaj.
Ciągle Wam mało? Zmieniamy zatem kolor z czerwonego na zielony i serwujemy zupę z cukinii, tym razem z dodatkiem pomarańczowych pomidorów. Ta propozycja zasmakuje także najmłodszym. Łagodna, delikatnie słodka – zostanie zjedzona do ostatniej łyżki. Natomiast wszystkim dorosłym, którzy lubią w daniach aromat wina, możemy śmiało polecić zupę z soczewicy na białym winie.
Ania