Tym, co je różni, jest stopień przemiału i oczyszczenia. Delikatniejsza i bardziej biała mąka produkowana jest tylko z wewnętrznej części ziarna. Ciemniejsze mąki zawierają fragmenty zewnętrznej warstwy ziarna – jego osłonki. Typ mąki określa się przy pomocy numerów.
Ilość popiołu pozostałego po spaleniu 100 kilogramów mąki. Im mniej oczyszczona mąka, tym więcej substancji mineralnych, a tym samym – więcej popiołu pozostanie po jej spaleniu. Jeżeli po spaleniu 100 kilogramów mąki pozostanie 450 gramów popiołu, to mamy do czynienia z mąką typu 450.
Niskie numery, jak 400 i 450, oznaczają mąkę tortową, doskonałą do delikatniejszych wypieków, takich jak ciasta biszkoptowe, oraz do naleśników.
Mąka typu 500, do której zaliczają się krupczatka, mąka poznańska i wrocławska, ma więcej zastosowań. Używa się jej do bardziej zwartych ciast, kruchych ciasteczek oraz makaronów, jest też idealna do przygotowywania domowych klusek, pierogów, knedli i kopytek. To także odpowiedni typ mąki do zagęszczania sosów oraz zup.
Mąka typu 550, zwana także luksusową, jest najlepsza do wypieku ciast drożdżowych, racuchów i pączków.
Typ 650 to najwłaściwsza mąka do wyrobu ciemnych ciast, jak na przykład piernik, oraz bułek; jest także dobra do sporządzania zasmażek.
Wyższe numery, jak 750, 1400 czy 1850, oznaczają mąkę do wypieku chleba – im wyższy, tym ciemniejszy chleb. Z mąki typu 1850 wypieka się graham.
Najmniej przetworzone typy mąki, 2000 i 3000 służą do tradycyjnych wypieków, jak na przykład chleb na zakwasie.
W sklepach dostępne są także rozmaite typy mąk, tak zwanych niechlebowych, które zwykle dodaje się do mąki pszennej lub żytniej. Są to mąki wyrabiane np. z ziemniaków czy orzechów.