Chociaż we współczesnym świecie stale poszerzamy kulinarne horyzonty, krowie mleko wciąż dzierży palmę pierwszeństwa. Pijemy je na ciepło i na zimno. Jest składnikiem gorącej czekolady i kakao. Spotkamy je także w lodach i deserach. Mleko krowie niepasteryzowane doskonale nadaje się także do przygotowania domowego zsiadłego mleka. Wystarczy kilka godzin, by delektować się jego orzeźwiającym smakiem. W tym celu należy zmieszać mleko z kwaśną śmietaną i odczekać aż się zetnie.
Krowie mleko pozwala nam także na przygotowanie wielu domowych wypieków. Łącząc je między innymi z mąką i Budyniem o smaku waniliowym bez cukru WINIARY, stworzymy pyszne drożdżówki. Z mleka przygotujemy również uwielbiane przez Amerykanów – i coraz bardziej popularne w Polsce – pancakes przekładane puddingiem karmelowo-bananowym. Krowie mleko może być także składnikiem pysznej jajecznicy z pomidorami.
Kozie mleko wciąż jest stosunkowo słabo rozpowszechnione w Polsce, niemniej zyskuje swoich zwolenników. W porównaniu do krowiego jest gęstsze i charakteryzuje się głębszym, dość trudnym do opisania smakiem. Jest jednocześnie słone i słodkawe. Niektórzy cenią je właśnie z tego powodu, inni za nim nie przepadają. Natomiast stosunkowo dużą popularnością cieszy się ser z koziego mleka. Ze względu na swoją konsystencję mleko kozie świetnie sprawdza się w przyrządzaniu koktajli smoothie. Ponadto dobrze smakuje podgrzane w towarzystwie miodu.
Owcze mleko charakteryzuje się podobną konsystencją do koziego. Nie odznacza się natomiast równie intensywnym zapachem i smakiem. Warto pić je w postaci surowej, którą coraz częściej można spotkać w polskich sklepach. Na popularności zyskują też przepyszne sery owcze.
W naszych kuchniach coraz szersze zastosowanie znajduje mleko kokosowe. To między innymi popularny składnik dań pochodzących z Azji. Jednak mleko kokosowe coraz śmielej wkracza również w strefę tradycyjnej polskiej kuchni. Przykład? Może stać się składnikiem zup, między innymi krupniku przygotowanego na bazie mieszanki Krupnik polski Nasza Specjalność WINIARY. Tradycyjne danie nabiera w ten sposób nieco egzotycznego charakteru, co stanowi z kolei bardzo ciekawe urozmaicenie kulinarne.
Trzymając się azjatyckich korzeni mleka kokosowego, wartym wypróbowania przepisem będzie soczewica z pieczonym czosnkiem, kolendrą i mlekiem kokosowym. Ponadto ten rodzaj mleka coraz bardziej doceniają miłośnicy dań mięsnych. Kurczak smażony z wiórkami kokosowymi, mlekiem kokosowym i orzechami nerkowca stanowi dobry wybór dla osób, które pragną spróbować drobiu w nieszablonowym wydaniu.
Pozostałe rodzaje mleka roślinnego występują z reguły w roli napojów, zastępując mleko pochodzenia zwierzęcego. Największą popularnością cieszy się w tej kategorii z pewnością mleko sojowe oraz mleko ryżowe. W sklepach coraz częściej spotykamy mleko orkiszowe, mleko jaglane, mleko gryczane, mleko owsiane, mleko orzechowe czy mleko migdałowe. Większość rodzajów mleka roślinnego można przygotować samodzielnie w domowych warunkach.