Lassi to tradycyjny indyjski napój serwowany na zimno. Przygotowuje się go na bazie jogurtu z dodatkiem wody oraz przypraw. Bardzo dobrze orzeźwia w upalne dni oraz gasi pragnienie. Lassi można przyrządzać na słono lub słodko, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Tradycyjne lassi jest przyprawione solą i chili. Dużą popularność zyskała również słodka odmiana tego napoju z dodatkiem wody różanej i słodkich owoców. Bardzo często występuje w wersji z bananem lub mango, a nawet cytryną.
Banan lassi jest doskonałym pomysłem na sycące śniadanie. Do przygotowania napoju będziemy potrzebować 1 szklanki jogurtu naturalnego, pół szklanki mleka, 1 banana, 1 łyżeczki brązowego cukru lub innego słodzika, kilku kropli soku z limonki oraz opcjonalnie kilku kostek lodu. Przed zmiksowaniem składników warto wcześniej schłodzić banana i jogurt. Proporcje można modyfikować w zależności od tego, jaką konsystencję chcemy uzyskać. Jeżeli napój ma być nieco rzadszy, warto dodać więcej mleka lub kostek lodu. Wszystkie składniki dokładnie miksujemy i podajemy w wysokich szklankach ze słomką, dekorując listkami mięty.
Mango lassi to indyjski klasyk, który przygotujemy dosłownie w kilka minut. Napój z powodzeniem można serwować jako deser lub śniadanie na słodko. W najprostszym przepisie wykorzystamy 1 dojrzałe mango, 1 szklankę jogurtu naturalnego, 1/2 szklanki chłodnej wody oraz 1 łyżkę miodu lub syropu klonowego. Opcjonalnie możemy dodać szczyptę zmielonego kardamonu, dzięki któremu uzyskamy jeszcze ciekawsze smak. Wystarczy obrać mango ze skórki, usuwając nożem miąższ i przełożyć do kielicha blendera. Dodajemy resztę składników i miksujemy na gładki mus. Mango lassi podaje się w wysokich szklankach w kształcie tulipana.
Ayran (inaczej ajran) jest tureckim odpowiednikiem lassi. Powstaje z jogurtu i wody połączonych ze sobą w ściśle określonych proporcjach. Doskonale orzeźwia, chłodzi i gasi pragnienie w upalne dni. Aby napój zyskał niepowtarzalny charakter, dodaje się do niego różne składniki, na przykład pieprz i sól, siekaną miętę, cytrynę lub czosnek. Charakterystyczną cechą ayran jest obecność piany – jeżeli zastosuje się wodę gazowaną, można uzyskać efekt jeszcze mocniejszego spienienia oraz lekkiego musowania. Do przygotowania napoju wykorzystuje się gęste jogurty naturalne. Jak przygotowuje się ayran turecki? To bardzo proste. Należy połączyć ze sobą jogurt i wodę w proporcjach 2:1 lub 1:1 i ewentualnie dodać przyprawy. Ayran należy dobrze schłodzić. Charakterystyczną piankę można uzyskać, miksując składniki.