Na czym polega fenomen jaglanki, czyli po prostu rozdrobnionego prosa?
Wymieniać można długo…
– obniża poziom cholesterolu,
– odkwasza organizm,
– reguluje pracę jelita grubego,
– poprawia pamięć i koncentrację,
– wzmacnia włosy, paznokcie i poprawia wygląd skóry.
Wszystko to dzieje się za sprawą mnogości substancji mineralnych, w tym: żelaza, fosforu, wapnia, potasu, krzemu, lecytyny oraz witamin z grupy B, które ukryte są w malutkich żółtych ziarenkach kaszy jaglanej.
Jaglanka jest bardzo pożywna i lekkostrawna, a ponadto nie zawiera glutenu. Dlatego też często sięgają po nią alergicy, osoby z nietolerancją glutenu oraz odchudzające się.
Kasza jaglana to także jedyna kasza zasadotwórcza, co – zważywszy na dominacje w naszej diecie produktów zakwaszające organizm (takich jak: pieczywo, nabiał, mięso, cukier czy kawa) – jest jej niekwestionowaną zaletą.
Jagły stanowią zdrowy zamiennik dla makaronu, ryżu czy ziemniaków. Są także znaczniej bardziej pożywne od białego ryżu, lżej strawne niż gryka, a także tańsze i powszechniej dostępne niż amarantus czy komosa ryżowa.
Istnieje kilka sposobów przygotowania kaszy jaglanej. W zależności od preferencji oraz ilości czasu, jaką dysponujemy kaszę można ugotować (średnio około 10 minut) lub też uprażyć. Choć uprażenie jej zajmie nam trochę więcej czas niż ugotowanie, warto to zrobić. Prażona kasza jaglana najskuteczniej ogrzewa narządy oraz usuwa wilgoć z organizmu, dlatego w ten sposób przyrządzać ją należy szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych.
Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych przepisów na zupy z dodatkiem królowej zbóż, czyli kaszy jaglanej:
Krupnik drobiowy z kaszą jaglaną
Krem marchewkowo-jaglany z imbirem
Zupa owocowa z kaszą jaglaną
Na zdrowie!
Autor: Ania