Kasztanowce rosną w basenie Morza Śródziemnego, w Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Należy pamiętać, że polskie kasztany nie nadają się do spożycia, mogą być nawet trujące. Owoce kasztanowca jadalnego, zwane maronami, przypominają wyglądem występującego w Polsce kasztanowca zwyczajnego, jednak są mniejsze i przybierają półokrągły kształt z jednej strony i płaski z drugiej. Kluczowy jest wybór kasztanów jadalnych – powinny odznaczać się lśniącą, ładną powierzchnią, bez uszkodzeń i dziurek. Warto wybierać ciężkie egzemplarze, ponieważ lekkie mogą być wysuszone w środku. Najlepiej wykorzystać kasztany od razu po zakupie, ponieważ już po kilku dniach nie będą nadawały się do spożycia. Jednak jeżeli kupimy większą ilość, można je spakować do woreczka foliowego i zamrozić – mogą spędzić w zamrażarce nawet rok!
Kasztany jadalne można przygotowywać w formie pieczonej, jak i gotowanej, a także jeść na surowo. Pieczone kasztany przypominają w smaku słodkie ziemniaki o wyrazistym orzechowym aromacie. Natomiast surowe często porównywane są smakiem do migdałów, jednak kasztany są bardziej soczyste i słodsze. Jak przygotować kasztany jadalne w zależności od przeznaczenia?
Najszybszym sposobem na przyrządzenia kasztanów jadalnych jest ich uprażenie na suchej patelni pod przykryciem. Zajmuje to około 10 minut. Równie pyszne są kasztany pieczone w piekarniku lub gotowane. Będą gotowe po około 15 minutach. Przed obróbką termiczną należy naciąć wypukłą stronę kasztanów, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą wystrzelać. Piekąc kasztany jadalne, należy je ułożyć nacięciem do góry. Warto również namoczyć kasztany przez około 30 minut, pozostawiając nacięciem do dołu. Po tym czasie niektóre owoce mogą wypłynąć na powierzchnie, co oznacza, że są zepsute i niezdatne do spożycia. Warto poeksperymentować, przygotowując kasztany jadalne. Jak jeść i do czego wykorzystać?
Kasztany jadalne mogą być elementem farszu do mięsa lub naleśników. Warto również przygotować kasztanowy pasztet lub deser w postaci kremu z dodatkiem bitej śmietany i koniaku. Ugotowane i ostudzone kasztany świetnie sprawdzą się jako szybka przekąska na słodko – wystarczy polać je karmelem lub miodem. Z czym jeszcze idealnie komponują się kasztany jadalne? Przepisy kulinarne są bardzo różnorodne. Owoce mogą zastąpić ziemniaki w daniach obiadowych. Chcąc otrzymać puree, musimy upiec kasztany, zalać wodą i gotować na małym ogniu przez 15 minut często mieszając. Po przestudzeniu wystarczy zblendować i podawać z mięsem lub rybą. Z kasztanów można również przygotować też pyszną zupę. Przepis jest naprawdę prosty, a efekt znakomity. Wystarczy podsmażyć cebulę w garnku, zalać bulionem i dodać upieczone kasztany i ziemniaki. Po ugotowaniu miksujemy całość na gładki krem i gotowe!