Kleik ryżowy jak sama nazwa wskazuje, jest potrawą przygotowywaną z ryżu, o konsystencji papki. Ze względu na to, że bardzo rzadko wywołuje alergię, kleik może jeść każdy. Kleik ryżowy na wodzie to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą spożywać laktozy - w przeciwnym wypadku można przygotowywać kleik na bazie mleka. Kleik do pożywne i zdrowe danie, które mogą spożywać osoby mające uczulenie na gluten.
Kleik ryżowy - jak zrobić? To naprawdę bardzo proste, nawet przygotowując kleik całkowicie od podstaw, bez sięgania po gotowe produkty w proszku.
Kleik przygotowuje się z ryżu, który musi być jak najmocniej rozgotowany. Przepis na kleik ryżowy uwzględnia wyłącznie krótkie odmiany ryży, czyli jaśminowy, basmanti czy arborio. Tylko te rodzaje łatwo sklejają się w czasie gotowania, co pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanej konsystencji. Kleik można przygotować na mleku lub wodzie.
Przygotowując kleik samodzielnie, ryż należy gotować na małym ogniu i mieszać go przez cały czas, aby się nie przypalił. W tym przypadku ryż należy gotować dłużej niż normalnie i w znacznie większej ilości wody (lub mleka) - najlepiej by na każde 100 g ryżu przypadał litr wody (lub mleka). Jeżeli do przygotowania kleiku stosowany jest ryż w torebkach, należy przesypać ziarna do garnka. Danie będzie gotowe, gdy osiągnie konsystencję przypominającą papkę.
Kleik można przygotować nie tylko z białego ryżu. Nadaje się również do tego również jego brązowa odmiana, należy jednak pamiętać o tym, by przed gotowaniem moczyć ziarna całą noc. Ponadto do przygotowania kleiku można wykorzystać płatki owsiane, kaszę mannę, kaszę kukurydzianą czy kaszę jęczmienną.
Kleik ryżowy to po prostu rozgotowany ryż w postaci papki, o neutralnym smaku. Ze względu na to, że jest to danie lekkostrawne i bezglutenowe, sięgać po nie może naprawdę każdy. Kleik sprawdzi się również w diecie osób zmagających się z problemami ze strony układu pokarmowego, czy tych, którzy chcą spożywać lekkie i pełnowartościowe posiłki.
Kleik ryżowy ma neutralny smak, który można wzbogacić poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków. Możliwości wzbogacenia smaku jest naprawdę wiele, można zastosować zarówno musy owocowe jak i dodawać do niego owoce w całości (zależy to od wieku osoby, dla której przygotowywany jest posiłek). Kleik świetnie smakuje również z dodatkiem cynamonu czy wanilii. Tak naprawdę dodawać do niego można naprawdę wszystko, w zależności od własnych preferencji smakowych.
Kleik ryżowy może być nie tylko samodzielnym daniem, istnieje również mnóstwo przepisów, do których można do wykorzystać. Kleik to przede wszystkim baza do pasztetu z czerwonej soczewicy, dzięki dodatkom owoców, czekolady czy kakao kleik może być zdrowszym deserem. Do czego jeszcze można wykorzystać kleik? Można przy jego pomocy zagęszczać zupy czy sosy, warto również dodawać go do klopsików czy wykonać na jego bazie jaglankę.