Nie bez powodu to właśnie w województwie łódzkim można spotkać się z tą potrawą. To właśnie te rejony Polski są zagłębiem upraw ziemniaków, które są głównym składnikiem żelaznych klusek. Kluski można przygotować na dwa sposoby: z ziemniaków surowych lub ugotowanych. Wykorzystanie surowych ziemniaków wpływa na charakterystyczny kolor klusek. Są one także smaczniejsze niż kluski z ziemniaków wcześniej ugotowanych.
Kluski żelazne kładzione gotuje się w dużym garnku z osoloną wodą. Do formowania klusek wykorzystuje się kuchenną łyżkę. Kluski wrzuca się do gotującej wody. Po około 5 minutach można je wyciągać przy pomocy łyżki cedzakowej.
Szare kluski doskonale sprawdzają się w duecie z kapustą w różnej formie, np. kapustą zasmażaną, bigosem, surówką z kapusty kiszonej lub z kapustą włoską. Ponadto, kluski będą dobrze smakować z warzywnymi daniami jednogarnkowymi lub gulaszem.
Można je także podawać jako danie obiadowe, w formie klusek żelaznych z mięsem. Doskonale pasują do kotletów schabowych, pieczeni, bitek, klopsików, smażonego kurczaka, grillowanego indyka lub duszonej kaczki. W zasadzie, żelazne kluski sprawdzą się z każdym daniem mięsnym.