Po intensywnym wysiłku fizycznym nasz organizm potrzebuje solidnej dawki składników odżywczych oraz białka. Koktajl po treningu nie tylko dostarczy tego, czego najbardziej potrzebuje nasz organizm (a więc witamin i minerałów), lecz również zahamuje nadmierny apetyt, wynikający ze spalenia dużej ilości kalorii w czasie wysiłku. Shake po treningu pozwala ponadto:
Dobór składników koktajlu potreningowego nie powinien być przypadkowy. Powinien on dostarczać organizmowi:
Najczęściej shake potreningowy składa się z jogurtu naturalnego, bądź mleka. Osoby będące na diecie wegańskiej mogą użyć napoju roślinnego lub ‘jogurtu’ roślinnego i dodać do tego odżywkę białkową wegańską. Warto dodać do niego owoce - na szczególną uwagę zasługuje banan, który dostarcza sporych ilości cukru oraz witamin E i C, neutralizujących wolne rodniki. Do mieszanki dorzućmy garść pestek dyni, które są źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Możemy zastąpić je także migdałami czy pestkami słonecznika.
Oto przepis na koktajl białkowy, który dostarczy nam cennych składników odżywczych, a jednocześnie zapewni uczucie sytości.
Składniki:
Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i miksujemy do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Koktajl można dosłodzić łyżeczką miodu bądź odrobiną syropu z agawy. Tak przygotowaną mieszankę umieszczamy w szczelnym pojemniku i zabieramy ze sobą na trening.
Koktajl potreningowy warto wypić w jak najkrótszym czasie po zakończeniu ćwiczeń. Nie czekajmy, aż dopadnie nas głód czy zauważymy spadek poziomu cukru we krwi, objawiający się między innymi zmęczeniem czy pogorszeniem samopoczucia. Koktajle potreningowe należy spożyć maksymalnie do 2 godzin po wysiłku, aby przyniosły one oczekiwane rezultaty. W przeciwnym razie organizm zacznie szukać wewnętrznych źródeł białka, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla osób, pracujących nad masą mięśniową.
Dobrze skomponowany koktajl białkowy może z powodzeniem zastąpić nam posiłek, jeśli uwzględnia odpowiednią zawartość kilokalorii i makroskładników. Zawiera on bowiem wszystkie składniki, których potrzebuje nasz organizm w celach regeneracyjnych. Jeśli lubimy ćwiczyć wieczorową porą, koktajl po treningu na noc może stać się substytutem kolacji. Odpowiednio skomponowany może być lekkostrawny, zatem nie powinien powodować trudności w zasypianiu. Jednocześnie należy pamiętać, że choć koktajl białkowy może zastąpić jeden z mniejszych posiłków, to nie powinien być substytutem na przykład obiadu czy śniadania.
Koktajl potreningowy powinniśmy wypić w ciągu 2-3 godzin - tyle mniej więcej czasu może on spędzić poza lodówką. Jeśli przygotowaliśmy większe ilości, to możemy przechowywać je w niskiej temperaturze przez około 24 godziny. Ewentualnie możemy go zamrozić, jednak o wiele lepiej smakują mieszanki przygotowane na świeżo, bezpośrednio przed treningiem.