Kombucha to sfermentowana herbata. Proces jej powstawania zachodzi dzięki tzw. SCOBY, czyli Symbiotic cultures of bacteria and yeast. Jest to kultura bakteryjno-grzybicza, która przyczynia się do fermentacji. Nazywana jest również grzybem herbacianym lub grzybem japońskim. Nie jest to jednak jeden grzyb, lecz wiele gatunków- jego skład zależy od pierwotnych komórek „grzyba matki”, ale także od rodzaju herbaty i warunków hodowli. Nie wygląda on zbyt atrakcyjnie. To galaretowaty placek o barwie białej lub jasnopomarańczowej. Wrzucenie go do herbaty rozwiązuje problem, jak zrobić kombuchę. Przeprowadzana przez niego fermentacja prowadzi do powstania orzeźwiającego, lekko gazowanego napoju.
Zapewne zastanawia was odpowiedź na pytanie: kombucha - jak zrobić? Proces ten nie zawiera wielu kroków. Wystarczy przygotować naszą ulubioną herbatę, posłodzić ją i włożyć tam grzybka fermentacyjnego. Kiedy rozpocznie się cała magia, płyn zacznie zmieniać smak, a pojawiający się dwutlenek węgla sprawi, że napój będzie lekko gazowany. Smak i skład zależą od tego, jaka herbata zostanie użyta oraz jak długo będzie przebiegał proces fermentacji.
Biorąc pod uwagę ten napój, to jego właściwości są niezwykle korzystne. Herbata dostarcza polifenole, katechiny i teaflawiny. Po rozpoczęciu fermentacji zaczynają pojawiać się kwasy organiczne- octowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, pirogronowy- oraz dwutlenek węgla, witaminy z grupy B, C i etanol. Kiedy zastanawia nas kombucha - jak zrobić, myślimy też o kaloryczności, jaką ze sobą niesie. Jest ona zależna od tego, ile łyżeczek cukru dodamy. Bez względu na to, ile ma kalorii, warto wspomnieć o tym, że mimo jak niepozorna jest kombucha, właściwości ma naprawdę zbawienne dla organizmu. Kwasy organiczne w niej zawarte zwiększają glukuronidację w organizmie, czyli proces eliminacji leków, ksenobiotyków i toksyn. Badania przeprowadzone na gryzoniach wykazały, że kiedy herbata kombucha została im podana, ich uszkodzone wątroby szybciej się zregenerowały, niż u gryzoni spożywających inne herbaty lub niespożywających ich wcale.
Jeśli chcemy na własnej skórze przekonać się, jak zrobić kombuchę, musimy przygotować napar z herbaty i pozostawić go do ostygnięcia. Następnie dodajemy cukier, odrobinę płynu z poprzedniej fermentacji (lub ocet winny, jeśli robimy to po raz pierwszy), a na środek naczynia dokładamy grzybka. Przykrywamy je gazą lub oddychającym płótnem i odstawiamy w suche, ciepłe, ale zacienione miejsce na okres do ośmiu dni. Herbata kombucha jest gotowa do picia już po trzech dobach, optymalnie po siedmiu. Jedną z charakterystycznych dla kombucha właściwości jest zdolność do zapadania w hibernację. Grzyby oddzielamy, zalewamy, przekładamy do naczyń i wkładamy do lodówki. Mogą tam wytrzymać nawet do 36 miesięcy. Płyn przelewamy przez sitko i cieszymy się pysznym smakiem.
Fermentowana herbata, jaką jest kombucha, to świetna alternatywa dla gazowanych i słodzonych napojów. Wiele osób smakiem przyrównuje ją do cydru, a inni do cytrynowych napojów herbacianych. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy Wam na pytanie: jak zrobić kombuchę i nie jest to teraz żadną tajemnicą. Miłego picia tego orzeźwiającego napoju!