Shirataki, inaczej makaron konjac, jest wytwarzany z rośliny Amorphophallus konjac. Rośnie ona głównie w Chinach i Japonii, dlatego ten produkt jest popularny głównie w Azji. To wspaniały zamiennik tradycyjnych klusek, zawierający o wiele mniej kalorii i więcej błonnika. Jego główne włókno, czyli glukomannan, przechodzi przez nasz układ pokarmowy w niezmienionej postaci. Z tego powodu makaron konjac stanowi znikome źródło węglowodanu i tłuszczów, co jest zbawienne dla osób chcących zrzucić trochę kilogramów. Jego uniwersalność sprawia, że chętnie spożywają go osoby na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, ketogenicznej, bezglutenowej czy niskoglikemicznej. Występuje w postaci tradycyjnego spaghetti, penne czy tagiatelle. Jego warianty z łatwością dopasujemy do każdej potrawy.
Zrobienie makaronu konjac od podstaw w domu może przysporzyć kilku problemów, ale nie należy się zniechęcać! Do jego przygotowania potrzebna jest mąka konjac oraz co może trochę przerazić, wodorotlenek wapnia. Co to za związek? Jest on potrzebny do utworzenia środowiska zasadowego, gdyż tylko w nim mąka ma szansę się związać. Chemiczna nazwa może trochę przerażać, jednak jest to najzwyklejsze w świecie wapno gaszone! Kiedy masa powstała z wody i mąki osiągnie odpowiednią gęstość, dodaje się doń wodorotlenek, a następnie całość wyciska przez maszynkę do makaronu wprost do gotującej się wody. Brzmi skomplikowanie, ale efekt jest niezwykły! Samodzielnie zrobiony makaron przynosi wiele satysfakcji.
Jeśli nie chcemy robić makaronu ręcznie, możemy udać się na miasto i kupić go w większych hipermarketach lub sklepach ze zdrową żywnością. Azjatyckie przepisy z jego udziałem są ciekawe, jednak nie przeszkadza to również w robieniu „zwyczajnych” potraw, po prostu zastępując nim tradycyjne kluski. Zapraszamy do zapoznania się z tym, jak przygotować makaron konjac - przepis.
Przygotowanie dania, jakim jest makaron konjac z kurczakiem zajmuje dosłownie kilkanaście minut, a jego stopień trudności można przyrównać do zrobienia sobie kanapki. Smażymy mięso na patelni, przerzucamy je do miseczki i smażymy mieszankę chińską. W międzyczasie gotujemy makaron, a do warzyw dolewamy sos rybny, sojowy lub jakikolwiek ulubiony azjatycki. Noodles dorzucamy na patelnię, odparowujemy wodę, a na koniec dorzucamy kurczaka. Podajemy, póki gorące i smakowite.
Tradycyjne spaghetti z azjatyckim makaronem to również prosty i szybki sposób na smaczny obiad. Rozpoczynamy od przygotowania konjac według instrukcji na opakowaniu, a następnie podsmażamy go na patelni tak, aby nabrał chrupkości. Kiedy do nastąpi, zabieramy się za mięso mielone, które po obróbce termicznej podlewamy białym winem. Gdy nadmiar płynów odparuje, dodajemy przecier pomidorowy i przyprawy. Makaron polewamy sosem i delektujemy się pysznym smakiem.
Możemy zauważyć, że makaron konjac jest niezwykle wdzięcznym produktem, który pasuje do wielu diet. Jego uniwersalność i niska kaloryczność sprawia, że staje się on coraz bardziej powszechny. Jest łatwy w przygotowaniu i na jego ugotowanie potrzeba tylko kilku minut. W dodawaniu składników i przygotowaniu potraw ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia. Biorąc pod uwagę to, jak popularny w Azji jest makaron konjac, przepisy z jego udziałem i u nas niedługo będą codziennością.