Makaron typu orzo nie jest tak dobrze znany jak inne makarony rozpowszechnione w daniach kuchni włoskiej – penne, tagliatelle, albo spaghetti. Dlatego gdy znajdziesz przepis na makaron orzo, możesz czuć zakłopotanie. Czym właściwie jest? Gdzie go kupić i jak ugotować? Wszystko tutaj wyjaśnimy!
Podobnie jak inne makarony orzo trafił do światowej kuchni prosto z Włoch. Znany był już w czasach starożytnych, jako baza do wielu dań dla rzymskich legionistów. Miał dawać energię i budować masę mięśniową. Z czasem jego zastosowanie jednak się zmieniało.
W późniejszych latach po upadku Cesarstwa Rzymskiego makaron wykorzystywano do przygotowywania dań dla niemowląt, a potem jako składnik do sałatek. Pierwotnie orzo wytwarzano z ziaren jęczmienia i stąd właśnie jego nazwa – orzo to po włosku jęczmień. Obecnie jednak produkuje się go raczej z semoliny – gruboziarnistej mąki z twardej pszenicy. Zyskał popularność w całym basenie Morza Śródziemnego, dlatego nie zdziw się, jeśli znajdziesz go na liście składników do przygotowania greckich dań.
Tym, co odróżnia ten typ makaronu od innych, jest specyficzny wygląd. Kształtem przypomina drobne ziarenka ryżu lub jęczmienia, dzięki czemu trudno pomylić go z innym produktem powstającym z mąki
Makaron orzo można kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. W przypadku chęci samodzielnego przygotowania makaronu potrzebna będzie:
Przygotowane składniki należy połączyć ze sobą i ugniatać aż do uzyskania jednolitego ciasta. Kolejny krok to rozwałkowanie i pokrojenie na drobne kawałki. Żeby miał prawidłowy wygląd, makaron powinien być lekko zrolowany. Ten efekt osiągniesz, potrząsając garnkiem, w którym się znajduje.
Najlepszym sposobem na prawidłowe ugotowanie makaronu jest przeczytanie instrukcji na opakowaniu przygotowanej przez producenta. W przypadku orzo, jeśli chcesz, by wyszedł idealny, możemy dać dokładnie tę samą radę. Zazwyczaj taki produkt gotuje się 13-15 minut we wrzącej osolonej wodzie, pamiętając o odpowiednich proporcjach. Na 100 g makaronu powinien przypadać 1 l wody i 10 g soli. Orzo da się przygotować również w alternatywny sposób – tak jak risotto, gotując nie w wodzie, a w niewielkiej ilości bulionu.
Chcąc wymienić dania do których świetnie pasuje makaron orzo, najlepiej zacząć od sałatek. Jeśli połączysz orzo z ogórkiem, pomidorem, gotowanym jajkiem, szynką oraz łyżką dekoracyjnego majonezu, powstanie pyszna sałatka z makaronem ryżowym. Preferujesz inne smaki? Makaron może połączyć także z kurczakiem lub tuńczykiem. Wolisz coś bez mięsa? Całkiem dobry efekt można osiągnąć, przygotowując sałatkę, w której obok orzo znajdą się takie produkty, jak ciecierzyca, liście szpinaku, ser feta. W kwestii tworzenia nowych sałatek możliwości są praktycznie nieograniczone!
Oprócz tego orzo używa się jako dodatku do zup, a także do zapiekanek makaronowych. Na ciepło dobrze smakuje również z sosem pomidorowym. Jeśli szukasz bardziej wyszukanych potraw, makaron typu orzo możesz połączyć także z owocami morza. Przepadasz za kuchnią śródziemnomorską? Orzo jest popularny w Grecji czy Włoszech, możesz więc go dodać do wielu dań według przepisów z południa Europy.
Makaron orzo jest bardzo cennym źródłem węglowodanów i błonnika pokarmowego. Dodaje odpowiednią porcję energii i zapewnia poczucie sytości. Zawiera także pewne ilości wartościowych składników odżywczych jak witaminy z grupy B, mangan, fosfor oraz żelazo. Świetnie łączy się z mięsem, rybami, warzywami i owocami, dzięki czemu łatwo skomponować z jego udziałem wartościowy posiłek zgodny z zasadami zdrowego talerza. Dietetycy są zgodni, że to wartościowy składnik, który może na stałe trafić do menu każdego, kto lubi wartościowe, świadomie wybierane produkty żywieniowe. Pamiętaj jednak, że - podobnie jak inne makarony - zawiera gluten, co w przypadku diety bezglutenowej stanowi poważną przeszkodę.
„Makaron orzo co to?” – już nie musisz wpisywać tego pytania w Google, ponieważ udało nam się rozwikłać tę tajemnicę. Chociaż ma ciekawą historię, w dzisiejszej postaci nie różni się znacząco od innych rodzajów makaronów. Ma podobny skład i właściwości, choć wyglądem bardziej niż makaron przypomina surowe ziarna.
Orzo można jeść na wiele różnych sposobów – na ciepło i na zimno, jako dodatek do dań albo główny, najważniejszy składnik. Jego wszechstronność to na pewno ważna zaleta. Jeśli chcesz spróbować orzo, a nie masz ochoty szukać specjalnie przepisu albo boisz się, że nie wyjdzie, zawsze można zastosować opisywany makaron jako zamiennik kaszy kuskus albo ryżu do risotto. Konsystencja potrawy będzie podobna, a walory smakowe trochę inne.
Przygotowanie dania z makaronu orzo na pewno możesz być miłą niespodzianką dla Twoich gości. Wiedza o tym rodzaju makaronu nie jest szeroko rozpowszechniona, więc widząc coś nowego, rodzina i znajomi mogą być zaintrygowani, a Ty wyjdziesz w tej sytuacji na prawdziwego znawcę kulinarnych sekretów!