Mazurek należy do takich wypieków, które przygotowywane są na specjalną okazję. Podobnie jak torty na urodziny albo makowce i pierniki na Boże Narodzenie, tak i mazurki zazwyczaj mamy okazję spróbować raz do roku. Ciasto to zyskało popularność w polskiej kuchni już w XVII wieku i jest symbolem zakończenia Wielkiego Postu, poprzedzającego obrzędy Wielkanocne. Po 40 dniach wyrzekania się dań mięsnych, cukru i nabiału, przygotowywany na święta mazurek musiał być bardzo słodki, z dużą ilością lukru i konfitur.
Chociaż to ciasto od stuleci należy do najważniejszych potraw, które powinny się znaleźć na tradycyjnym wielkanocnym stole, to jednak nie ma konkretnego przepisu na jego wykonanie. Tak naprawdę każda gospodyni ma swoją własną recepturę i sposoby na sporządzenie idealnego mazurka. Najczęściej jest to niewielki, niski wypiek, składany z dwóch warstw ciasta, przekładanych słodką masą o różnych smakach. Wierzch mazurka pokrywają gruba warstwa lukru oraz świąteczne dekoracje.
Wprawdzie przygotowanie mazurka może się zdawać trudne i bardzo czasochłonne, jednak warto pamiętać, że istnieje wiele różnorodnych przepisów na to ciasto, a sporo z nich wcale nie wymaga dużego doświadczenia w kuchni. Podczas przygotowywania uczty wielkanocnej na pewno wygospodarujesz kilka wolnych chwil na upieczenie i udekorowanie słodkiego mazurka, który będzie tradycyjną i niezwykle smaczną ozdobą stołu.
Najbardziej popularnego mazurka kajmakowego przygotujesz szybko i w łatwy sposób, ponieważ zawiera on jedynie dwie warstwy – kruche ciasto i masę kajmakową ze skondensowanego mleka lub krówkową. Pamiętaj, by zagniecione i schłodzone ciasto rozwałkować na placek od razu na papierze do pieczenia, żeby się nie porwał. Ostrożnie wytnij prostokąt, a z resztek ciasta koniecznie uformuj wałeczki i zrób brzegi mazurka. Gdy ciasto się upiecze i ostygnie, pozostanie już tylko równomierne rozprowadzenie masy krówkowej z puszki oraz udekorowanie całości. By mazurek nie wyszedł zbyt słodki, pomiędzy warstwy można dołożyć jeszcze jedną, najlepiej z kwaskowatych konfitur (owoce leśne, cytryny albo maliny).
Na kruchym cieście, które jest szybkie i łatwe do zrobienia, możesz także przygotować znakomitego mazurka czekoladowego o intensywnie brązowym odcieniu. Masę szykuje się zazwyczaj jedynie z czterech składników – śmietany kremówki, gorzkiej czekolady, miodu i masła. Pamiętaj o przyklejeniu brzegów ciasta, żeby dość rzadki krem, przed stężeniem, nie wylewał się za brzegi. Ciemny czekoladowy mazurek najładniej będzie się prezentował, jeśli jego wierzch posypiesz płatkami migdałowymi lub ułożysz z nich wzory przypominające wiosenne bazie wierzbowe.
Jeśli masz pod ręką kilka dojrzałych cytrusów, przygotuj z nich pysznego, pachnącego latem mazurka. Upieczony spód (okrągły lub prostokątny) z rantem posmaruj roztopioną białą czekoladą, która nada mazurkowi słodko-mlecznego smaku. Wierzchnią warstwę ciasta będzie stanowić mus ze zmiksowanych pomarańczy, soku z limonki i cukru. Masę należy gotować na małym ogniu, mieszając tak długo, aż zgęstnieje i zrobi się szklista. Nakładamy ją na warstwę białej czekolady, kiedy jest jeszcze gorąca. Słoneczny, jasnopomarańczowy mazurek wystarczy udekorować płatkami migdałowymi, układając je np. w kwiatuszki lub krateczkę.