Wiosną i latem pojawiają się sezonowe owoce i warzywa, które kuszą kolorami i niską ceną. Zazwyczaj zmienia się też wtedy nieco nasza dieta. Chętniej sięgamy po lekkie i orzeźwiające zupy, czyli chłodniki. To doskonały posiłek w dniach kiedy temperatury sprawiają, że nie mamy ochoty na ciepłą potrawę. Chłodniki nie tylko orzeźwiają i przynoszą ukojenie w gorące dni, ale pomagają też uzupełnić płyny, gaszą pragnienie i są doskonałym źródłem witamin w postaci świeżych warzyw i ziół.
Chłodniki są bardzo proste w przygotowaniu, a do tego niskokaloryczne. Można przyrządzić je na bazie jogurtu naturalnego, kefiru czy maślanki, będących źródłem zdrowego białka. Słynne hiszpańskie gazpacho przygotowuje się natomiast z pomidorów z dodatkiem oliwy i octu. Najbardziej popularny jest chłodnik ogórkowy i litewski przygotowywany z dodatkiem buraczków i botwinki, które są doskonałym źródłem witamin i minerałów.
Letnie chłodniki ujmują nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Można dekorować je świeżymi ziołami, owocami, warzywami, kwiatami jadalnymi i serwować z ulubionymi dodatkami.
Chłodnik to zupa podawana na zimno, a ich główne dwa rodzaje to warzywne i owocowe. Do przyrządzenia chłodników warzywnych świetnie sprawdzą się np: ogórki, kalarepa, cukinia, buraczki, botwinka, rzodkiewka, pomidory. Jako dodatek możemy wykorzystać: jajka, groszek ptysiowy, grzanki, pestki dyni, gotowane krewetki, wędzonego łososia, sery (np. gorgonzola, feta) lub chipsy warzywne.
Natomiast jeśli chcemy przygotować chłodnik owocowy to możemy wykorzystać praktycznie wszystkie dostępne owoce. Jako owocowa baza do chłodników świetnie sprawdzi się arbuz, maliny, porzeczki, jeżyny czy truskawki. Chłodniki owocowe możemy serwować z lodami, kawałkami owoców, kwiatami jadalnymi, płatkami kukurydzianymi czy startą czekoladą .
To co dodamy do miseczki z chłodnikiem tak naprawdę jest już tylko kwestią naszej wyobraźni i upodobań kulinarnych. Z chłodnikami możemy do woli eksperymentować. Przygotowując je pamiętamy o tym, że najważniejsze są świeże składniki i odpowiednie schłodzenie zupy, dlatego tuż po przygotowaniu wstawiamy go na około 1 godzinę do lodówki.
Przygotowuje się go na bazie zsiadłego mleka lub kwaśnej śmietany, choć i te składniki często zastępowane są jogurtem naturalnym lub kefirem.
Nieodłącznym elementem tego chłodnika jest ugotowana botwina. Podaje się go ze świeżym ogórkiem, jajkiem ugotowanym na twardo i pęczkiem świeżych ziół: szczypiorkiem i koperkiem.
Gazpacho wywodzi się z Andaluzji. Sekretem tej zupy są dojrzałe, soczyste pomidory. Poza pomidorami dodaje się ogórki, paprykę, oliwę, czosnek i ocet. Pozostałe dodatki serwowane są w osobnych miseczkach.
To chyba jeden z najpopularniejszych chłodników w naszym kraju, tuż obok buraczkowego. Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem tej zupy są świeże ogórki starte na tarce o grubych oczkach. Zazwyczaj przyrządza się go z czosnkiem, rzodkiewką i jajkiem ugotowanym na twardo.
Chłodnik do picia to zazwyczaj orzeźwiający dodatek do pierwszego dania (młodych ziemniaków z koperkiem i sadzonego jajka). Można przygotować go na bazie maślanki lub kefiru z dużą ilością drobno posiekanych ziół i odrobiną czosnku niedźwiedziego.