Warzywa na patelnię to danie, które błyskawicznie się przyrządza. Wymaga krótkiej, ale intensywnej obróbki termicznej. Krótkotrwałe smażenie umożliwia bowiem zachowanie atrakcyjnej chrupkości warzyw i ich wyjątkowych walorów smakowych. Ich przygotowanie wymaga zatem użycia tłuszczu, który można rozgrzać do wysokich temperatur, a takie można jedynie uzyskać, stosując olej roślinny. Ten rodzaj tłuszczu pozwala również wydobyć pełnię smaku z warzyw smażonych na patelni.
Kiedy przygotowujemy dania z warzywami na patelnię, koniecznie wybierajmy odpowiedni rodzaj oleju. Najlepiej sprawdza się olej roślinny o wysokim punkcie dymienia i neutralnym smaku. Do smażenie warzyw idealnie nadaje się między innymi rafinowany olej rzepakowy. Produkt ten zawiera aż 61% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które cechują się ponadprzeciętną odpornością na wysokie temperatury. Z tego właśnie powodu olej rzepakowy znacznie lepiej nadaje się do krótkotrwałego smażenia, jakiemu poddawane są warzywa na patelni.
Warzywa można również smażyć na oliwie z oliwek. W jej składzie również przeważają jednonienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego produkt ten równie dobrze sprawdza się do smażenia. W pozostałych, dostępnych na rynku olejach większa ich część to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pod wpływem wysokich temperatur szybko się one utleniają, dlatego zaleca się je spożywać na zimno, między innymi jako dodatek do sałatek.
W sklepach bez najmniejszego problemu znaleźć można przeróżne, gotowe mieszanki warzyw na patelnię. Zawierają w swoim składzie rozmaite warzywa, które wystarczy wrzucić na rozgrzany olej, by za chwilę móc cieszyć się zdrowym, pożywnym posiłkiem. I choć obiad z warzyw na patelnię to niezwykle wygodne rozwiązanie, to jednak warto samodzielnie przygotować taką mieszankę. Będziemy mieć wtedy pewność, że znajdą się w niej wyłącznie warzywa, które idealnie wpasowują się w nasze kulinarne upodobania. Tak więc, jak zrobić warzywa na patelni?
W gotowych, sklepowych mieszankach znajdziemy głównie mrożone warzywa. Samodzielnie przygotowując taką mieszankę, z powodzeniem możemy użyć świeżych. Każde warzywo przed usmażeniem należy obrać, umyć i pokroić na w miarę równe, niewielkie kawałki lub słupki. Niektóre z nich, zwłaszcza te grube i twarde, trzeba będzie poddać blanszowaniu. Dzięki temu proces ich smażenia będzie przebiegał znacznie sprawniej. Kiedy wszystkie warzywa mamy już odpowiednio przygotowane, możemy zacząć je smażyć.
Warzywa najlepiej smaży się na dobrze rozgrzanej, głębokiej patelni z dodatkiem niewielkiej ilości oleju rzepakowego. Kiedy osiągnie on odpowiednio wysoką temperaturę, można wrzucić mieszankę warzywną. Należy pamiętać, że warzywa należy wkładać na patelnię partiami. Zapobiegnie to nadmiernemu obniżeniu temperatury tłuszczu. Zbytnie jego wychłodzenie sprawi, że warzywa nasiąkną olejem i nie będą tak apetycznie chrupiące. Wrzuconych na patelnię warzyw nie wolno też od razu solić. Pod wpływem soli puszczają bowiem soki i zamiast się smażyć, będą się gotować we własnym sosie. Jeśli zatem chcemy, aby były chrupkie, poczekajmy z ich doprawieniem do momentu, kiedy warzywa będą już usmażone.