Nie ma wątpliwości, że podstawą wielu pysznych zup jest odpowiedni wywar warzywno-mięsny. Jego smak i aromat (a co za ty idzie, smak i aromat ugotowanej na nim zupy) zależy od użytych składników, czyli także rodzaju i jakości mięsa, jakie wykorzystamy do jego przygotowania. A jest w czym wybierać! Szponder, żeberka, wieprzowe ogony, skrzydełka, szyjki i wiele więcej… Wystarczy rozejrzeć się po dobrze zaopatrzonym stoisku mięsnym, by stwierdzić, że jest na czym gotować zupy. I tu pojawia się najważniejsze pytanie – na jakim mięsie gotować zupę – pomidorową, ogórkową, krupnik i inne? Czym prędzej podsuwamy odpowiedź.
Pomidorowa pysznie smakuje na wywarze drobiowym (np. z udek kurczaka lub na rosole), ale będzie wyjątkowo aromatyczna, kiedy do jej przygotowania wykorzystamy kawałek schabu z kością (lub po prostu kość schabową z kawałkiem mięsa) lub wołowinę (na przykład szponder, pręgę lub ogon wołowy). Przetestuj nasze zupy pomidorowe, np.: zupę pomidorową ze świeżych pomidorów z bazylią i dziko rosnącą macierzanką, zupę pomidorową z mozzarellą i zupę pomidorową z suszonymi pomidorami.
Zupa ogórkowa na żeberkach to klasyka! Podpowiadamy, że nie muszą to być tylko, i wyłącznie żeberka wieprzowe. My polecamy także cielęce. Zupę ogórkową można też ugotować na ogonach lub wykorzystać drób – skrzydełka kurze lub indycze albo udka. Nasze przykładowe zupy: zupa ogórkowa na rosole, zupa ogórkowa na żeberkach i zupa ogórkowa z wędzonym łososiem.
Ten tradycyjny czerwony, ale także ukraiński, będzie pysznie smakował przygotowany na żeberkach (wypróbujcie też wędzone!) lub na wołowinie (polecamy szponder lub pręgę wołową). Kilka przepisów pod linkami: barszcz czerwony czysty do krokietów, barszcz z fasolą i kapustą włoską.
Pysznie smakuje na żeberkach wieprzowych. Te wędzone nadają zupie charakterystyczny smak i aromat, który możemy uzyskać wrzucając do garnka kawałek wędzonego boczku lub wędzonki. Sprawdź proponowane przepisy: barszcz biały chrzanowy na zakwasie z jajkiem i chrupiącym boczkiem, barszcz biały z grzanką z pesto rosso.
Podobnie jak barszcz biały, zwykle gotowany jest żeberkach (surowych lub wędzonych), o ile nie gotujemy żurku postnego. Dla głębszego aromatu można dodać do wywaru kawałek wędzonego boczku. Tradycyjnie żurek gotowany jest także na wywarze z białej kiełbasy. Poznaj kolejne propozycje: żurek po śląsku, żurek tradycyjny z szynką i jajkiem, żurek z prażokami i pieczoną kiełbaską
Tradycyjnie powinna być przygotowana na żeberkach surowych lub wędzonych. Jeśli wybierzemy surowe, dodajmy do zupy kawałek wędzonego boczku, by grochówka uzyskała charakterystyczny smak i aromat. Grochówkę możesz wykonać na wiele sposobów, np.: grochówka wojskowa, grochówka z kiełbasą i grochówka wigilijna – kuchnia regionalna
Fasolówka pysznie smakuje przygotowana na wywarze z żeberek, a także z golonki indyczej. Nie powinno zabraknąć w niej także skwarek. Propozycje przygotowania: zupa fasolowa z kiełbasą i boczkiem, zupa fasolowa na żeberkach i kremowa zupa fasolowa z paluszkami grissini z szynką francuską.
Tradycyjnie krupnik powinien być przygotowany na żeberkach wieprzowych, ale też warto ugotować go na mięsie wołowym (polecamy szponder). Z drobiu polecamy golonkę indyczą. Pomysły na krupnik: krupnik z boczkiem i brukselką, krupnik na golonce i tradycyjny krupnik na żeberkach.
Do przygotowania kapuśniaku zwykle wykorzystuje się żeberka (wędzone nadają zupie przepyszny smak i aromat). Przepisy: kapuśniak z kiszonej kapusty na boczku, tradycyjny kapuśniak myśliwski z jałowcem i grzybami, kapuśniak na golonce z kaszą.
Rosół będzie wyjątkowo aromatyczny, gdy przygotujemy go z różnego rodzaju mięsa, na przykład wołowego i drobiowego. O tym, jakie mięso wybrać na rosół, przeczytacie tutaj. Sprawdźcie także, jak ugotować dobry rosół: Rosół z kurczaka – najprostszy przepis, rosół z gęsi, rosół z kaczki z domowym makaronem, a tajże nieco oryginalny rosół rybny z dorszem i koperkiem
Pysznie smakuje na wywarze drobiowym (na przykład na szyjce indyka, udkach lub skrzydełkach – mogą być skrzydełka kurze lub indycze), który warto wzbogacić dodając kość wieprzową lub wołową. Przepisy: zupa jarzynowa z młodych warzyw z kalafiorem, fasolką i cukinią; zupa jarzynowa z selerem naciowym i brukselką; jesienna zupa jarzynowa z dynią i kaszą pęczak.
Na zupę ogonową świetnie nadaje się ogon wołowy, jak również wieprzowy. Poznaj przepis na zupę ogonową z makaronem!
Jeśli gotujecie zupę gulaszową, wybierzcie wołowinę (np. udziec) lub wieprzowinę (może być szynka lub chuda łopatka).
Kiedy mamy już wybrane mięso na zupę i zabieramy się za przygotowanie wywaru, pamiętajmy, aby mięso zalać w garnku zimną wodą. Wówczas podczas podgrzewania smak i aromat przedostanie się z mięsa i kości prosto do naszej zupy. Gdy jednak wrzucimy jena wrzątek, większość tego, co dobre, zostanie w mięsie, zamiast wzbogacić smak wywaru na zupę. Najlepiej zupy przygotowywać na mięsie świeżym, nie mrożonym.
Jeśli w powyższym zestawieniu nie znaleźliście zupy, którą chcecie ugotować, piszcie w komentarzach?
Autor: Agata