Jajko to też niezastąpiony element wielu dań: sałatek, przystawek czy dodatek do świątecznego żurku, barszczu białego lub zupy chrzanowej.
Przed świętami kupuję spore ilości jajek. Część z nich wykorzystuję później podczas przygotowywania potraw, a część przeznaczam na pisanki.
Pamiętam pisanki, które robiła moja mama. Były piękne i niepowtarzalne. Moja mama barwiła jajka wykorzystując naturalne składniki dostępne w kuchni i dużą igłą krawiecką skrobała wzorki. Takie jajka to inaczej kraszanki. Niestety nie mam zdolności plastycznych jak moja mama i jedynie barwię jajka .
Od tygodnia testuję różne metody na barwienie jajek i okazało się, że przepis mojej mamy sprawdził się najlepiej.
Bardzo popularna jest metoda, w której do wody z buraków czy kapusty dodaje się ocet. Wówczas jajka pozostawiamy na co najmniej kilka godzin do uzyskania odpowiedniego koloru. Ta metoda jest bardzo prosta, ale jej minusem jest czas i intensywność barwienia. Jajka moczyłam całą noc, a uzyskany kolor był bardzo delikatny. Jedynie jajka pozostawione w wywarze po czerwonej kapuście zabarwiły się na intensywnie niebieski kolor.
Barwienie jajek domowymi sposobami jest bardzo proste. Musimy jedynie przygotować odpowiednią ilość jajek, kilka garnków lub rondelków i dodatki w zależności od tego jaki kolor chcemy uzyskać. Jeśli obawiacie się, że jajka podczas gotowania zaczną pękać, to można dodać do wody nieco soli. Intensywność kolorów zależy też od barwy skorupki, warto sięgać po jasne jajka. Do barwienia jajek można też wykorzystać herbatę , jagody, szpinak, mrożone maliny.
1. Do małego garnka upychamy łupiny cebuli. Im więcej dodamy łupin tym intensywniej zabarwią się nam jajka.
2. Łupiny zalewamy wodą i całość zagotowujemy. Łupiny gotuje się około 15 minut i na 7 minut przed końcem gotowania wkładamy pomiędzy nie surowe jajka.
3. Ugotowane jajka pozostawiamy w wodzie z łupinami do wystygnięcia, kontrolując co jakiś czas intensywność zabarwienia.
Ciemniejsze jajka, które widać na zdjęciu poniżej stały w ugotowanych łupinach około 10-15 minut. Jajka ugotowane bezpośrednio w łupinach mają też ładny połysk. Dla porównania na zdjęciu zostawiłam też jedno (jaśniejsze) jajko, które zabarwiłam metodą z octem (te jajka moczyły się całą noc).
1. Do rondelka wlewamy około 500 ml wody, wsypujemy 1 opakowanie kurkumy (20 g) i dokładnie mieszamy.
2. Wkładamy surowe jajka i gotujemy 7 minut.
3. Odstawiamy do wystudzenia i co jakiś czas sprawdzamy intensywność zabarwienia.
4. Gotowe jajka odkładamy na ręcznik papierowy do wysuszenia.
1. Buraki (4 duże szt.) ucieramy na tarce o dużych oczkach.
2. Wkładamy do garnka i zalewamy wodą minimalnie ponad poziom buraków.
3. Surowe jajka wkładamy do garnka i gotujemy maksymalnie 7 minut. Buraków nie można przegotować bo mogą stracić kolor.
4. Można też wcześniej ugotować osobno jajka. Wówczas buraki jedynie zagotowujemy i pozostawiamy na gazie około 3 minuty.
5. Jajka pozostawiamy w wodzie z utartymi burakami do momentu aż uzyskamy zadowalający nas kolor.
1. Kapustę szatkujemy i przekładamy do garnka. Zalewamy wodą nieco ponad wysokość kapusty.
2. Czerwoną kapustę gotujemy 30 minut i po 23 minutach dodajemy do garnka jajka.
3. Całość pozostawiamy do wystudzenia.
4. Intensywnie niebieski kolor wymaga nieco dłuższego moczenia jajek w wodzie z kapusty. Najlepiej co jakiś czas sprawdzać czy kolor jest odpowiedni.
Wielkanocną zupę chrzanową na wędzonych żeberkach
Żurek z klopsikami z jajek i pieczonymi ziemniakami z nutką chrzanową