Powszechnie wiadomo, że nadmiar tłuszczu w diecie wpływa niekorzystnie na zdrowie. Stąd potrzeba, aby wyeliminować z jadłospisu tłuste potrawy. Tak naprawdę sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. To wszystko ze względu na występowanie nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Kwasy tłuszczowe są organicznymi związkami chemicznymi, stanowią podstawowy składnik tłuszczów i lipidów. Ze względu na ich budowę i wpływ na działanie organizmu dzielimy je na dwie grupy:
nasycone kwasy tłuszczowe nie mają żadnych wiązań podwójnych między atomami węgla;
kwasy tłuszczowe nienasycone - co najmniej jedno podwójne wiązanie w nich występuje.
To przekłada się na konkretne właściwości produktów bazujących na opisanych związkach.
Powszechnie znane kwasy tłuszczowe nienasycone zawierają takie produkty, jak oliwa z oliwek albo olej rzepakowy. Ich źródłem są także orzechy, nasiona, a także owoc awokado. Wspólną cechą większości tych produktów jest, to że są pochodzenia roślinnego. Mają też niską temperaturę topnienia, dlatego w temperaturze pokojowej oliwa czy olej z awokado przyjmują formę płynną.
Inaczej jest z kwasami nasyconymi. Znajdziesz je głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Mają wyższą niż nienasycone temperaturę topnienia, więc warunkach domowych przyjmują formę stałą. Dobrym przykładem jest smalec oraz masło.
Na liście składników do różnych dań znajdziesz produkty zawierające kwasy nienasycone i nasycone. Jeśli chcesz dbać o swoje zdrowie, wraz z pożywieniem częściej muszą być dostarczane te pierwsze! Dowiedz się, jakie produkty są bogate w kwasy tłuszczowe nienasycone, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Niezbędne kwasy tłuszczowe nienasycone znajdziesz nie tylko w produktach roślinnych. Chcąc dostarczyć do organizmu właściwą ilość takich związków, należy często jeść ryby. Kwasy tłuszczowe wielonienasycone występują głównie u tłustych gatunków takich jak łosoś, makrela, pstrąg, tuńczyk. Włączenie ich na stałe do swojej diety to bardzo dobry pomysł.
Omawiane związki zostały dokładnie opisane i sklasyfikowane. Można je podzielić na dwa rodzaje
kwasy nienasycone omega-3;
kwasy nienasycone omega-6.
Kwasy omega dostarczane wraz z pożywieniem w odpowiedniej ilości mają pozytywny wpływ na działanie mózgu, wspierają pracę serca, odgrywają także kluczową rolę w procesie wzrostu oraz różnicowania komórek, dlatego istotne jest, aby występowały w diecie dzieci. Bardzo ważna jest równowaga między kwasami omega-6 do omega-3. W naszych posiłkach często nie ma problemu z dostarczeniem omega-6, więc powinniśmy skupić się bardziej na źródłach omega-3.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Między innymi obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki temu pośrednio zapobiegają zawałom serca, powstawaniu blaszek miażdżycowych oraz chronią przed udarami mózgu. To dowód na ich ważną rolę. Stąd termin "niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe -NNKT", który podkreśla, jak bardzo są na co dzień potrzebne.
Spożycie kwasów omega-3 i omega-6 może mieć także wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Właściwie dawkowane wzmacniają włosy i zapobiegaj ich nadmiernej łamliwości.
Po uważnej lekturze artykułu już pewnie nie zapytasz "czym są nienasycone kwasy tłuszczowe?". Definicja i ich znaczenie są znane naukowcom od lat. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak przełożenie wiedzy teoretycznej na praktykę. Nawet wiedząc, które kwasy są zdrowsze, nawyk sprawia, że sięgniesz po te, które ci bardziej smakują.
W trosce o swój organizm lepiej jednak sięgać po bogate w kwasy omega-3 oraz omega-6 produkty takie jak oliwa, ryby morskie, awokado. To jednak nie wszystkie rodzaje pożywienia, które zawierają kwasy nienasycone. Znajdziesz je również w jarmuż m.in. w orzechach czy nasionach.
To składniki wielu popularnych przepisów, łatwo więc włączysz kwasy z rodziny omega-3 i omega-6 do Twojej codziennej diety, przygotowując dania dokładnie tak, jak lubisz. Sięgnij także po oleje roślinne jako dressing do sałatek.
Wiesz już, jakie są najważniejsze nienasycone kwasy tłuszczowe, gdzie występują i czym grozi ich niedobór. Znasz ich korzystny wpływ dla układu krążenia, który trudno przecenić. Jednak w przypadku alergii pokarmowych, specyficznych upodobań smakowych lub innych ograniczeń skompletowanie diety bogatej w niezbędne składniki może być trudne lub wręcz niemożliwe. Choć nienasycone kwasy tłuszczowe występują głównie w pokarmie, alternatywą dla dostarczania ich w taki sposób jest suplementowanie. Regularne przyjmowanie odpowiednich kapsułek/oleju z kwasami omega-3 znacząco poprawić stan zdrowia i samopoczucie. Kwasy omega-6 łatwiej dostarczyć z dietą, więc warto skupić się na suplementacji omega-3.