Jeśli zrywamy orzechy włoskie prosto z drzewa, musimy w pierwszej kolejności pozbyć się ich zewnętrznej zielonej osłonki. Obieranie orzechów włoskich z zielonej łupiny jest bardzo prostym zadaniem, ale warto wykonywać je w rękawiczkach ochronnych, ponieważ łupinki te silnie odbarwiają skórę dłoni. Aby usunąć zieloną osłonkę z orzecha włoskiego wystarczy rzucić orzechem o twarde podłoże - łupina pęknie, dzięki czemu możliwe będzie wyjęcie z niej orzecha w skorupce.
Zanim opiszemy najlepszy sposób na obieranie orzechów włoskich ze skórki, musimy dowiedzieć się, jak usunąć ich twardą skorupkę i wydobyć z niej cenny miąższ. Łuskanie orzechów włoskich wymaga wykorzystania jednego z narzędzi - dziadka do orzechów, nożyka lub młotka. Obieranie orzechów włoskich ze skorupy jest najłatwiejsze z wykorzystaniem dedykowanego narzędzia, czyli dziadka do orzechów. Jeśli zadanie to wykonujemy nożykiem (pełni rolę klina), musimy uważać, aby nie skaleczyć dłoni. Natomiast uderzając w orzechy młotkiem, trzeba robić to z wyczuciem, aby nie uszkodzić również orzechowego miąższu.
Wyłuskane orzechy włoskie trzeba oczyścić ze skórki, aby pozbyć się ich gorzkawego posmaku. Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie tego zadania jest gotowanie orzechów w gorącej wodzie przez około pół godziny. Taki zabieg sprawi, że skórka zmięknie, a po ostudzeniu będzie można łatwo zdjąć ją z orzechów.
Większość orzechów można łatwo obrać ze skórki po podprażeniu. Orzechy włoskie da się prażyć między innymi na patelni. Zaleca się jednak najpierw moczyć je przez minimum pół godziny w gorącej wodzie. Później wystarczy im około 3 do 5 minut na rozgrzanej patelni. Tak przyprażone łupinki same będą pękać i odpadać od miąższu.
Zamiast gotować orzechy w garnku z wodą ich skórkę można rozmiękczyć szybciej z pomocą kuchenki mikrofalowej. W tym celu należy umieścić orzechy w misce z wodą i wstawić je do mikrofalówki na kilka minut. Kiedy woda w misce zacznie bulgotać, orzechy trzeba wyjąć i ostudzić. Miękką skórkę można usunąć z nich za pomocą ściereczki kuchennej.
Obieranie orzechów włoskich po ich przyprażeniu jest bardzo proste. Aby podprażyć orzechy, piekarnik należy rozgrzać do 200 stopni Celsjusza. Orzechy wysypane na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wystarczy opiekać przez około 15 minut. Po wystudzeniu cienka skórka powinna łatwo odchodzić od miąższu.
Blanszowanie orzechów włoskich jest zabiegiem podobnym do gotowania, ale trwa krócej, bo nie więcej niż 3 minuty. Orzechy wrzuca się na wrzątek, a po 1-3 minutach wyjmuje i studzi. Najlepiej jest wyjmować je z wody po kilka sztuk i ściągać z nich skórkę palcami lub z pomocą małego nożyka.
Która metoda obierania orzechów włoskich jest najlepsza? Wiele osób preferuje prażenie orzechów, ponieważ poprawia to również ich smak, dodając im słodyczy. Podprażone orzechy wystarczy umieścić później w ściereczce i pocierać nimi o siebie, a skórka złuszczy się i odpadnie samoczynnie.