Według niektórych teorii pochodzenie jego nazwy to dość ciekawa historia, a przypisanie go do grupy warzyw lub owoców wciąż bywa tematem sporów. Warto po niego sięgać, ale jak się za niego zabrać? Jak jeść kiwano i co z niego zrobić?
Owoc kiwano jest średniej wielkości i ma ciemnożółtą lub pomarańczową barwę. Trochę przypomina owalną dynię ozdobną, a trochę melona z kolcami. W Polsce nie jest szczególnie popularny, niemniej jednak można zobaczyć go w niektórych marketach.
Skórka kiwano jest dość twarda, podobnie jak kolce - niemniej jednak nie są one ostre. Kiedy owoc jest dojrzały, przybiera pomarańczowy kolor. Miąższ jest zielonożółty. Ten niezwykły owoc określany jest też często jako "ogórek kiwano", dlatego, iż z punktu widzenia biologii jest on właśnie ogórkiem, choć nie jest do końca postrzegany jako warzywo.
Nazwa owocu według niektórych źródeł pochodzi od słów "banan" i "kiwi", a to ze względu na jego smak, który jest jak połączenie obydwu tych owoców. To dość ciekawa kompozycja, ponieważ kiwi jest lekkie, soczyste i orzeźwiające, a banan mięsisty i z małą zawartością wody.
Dzięki temu smak miąższu jest egzotyczny, a jego konsystencja dość kremowa - to daje mnóstwo możliwości wykorzystania owocu w kuchni!
Owoc kiwano pachnie orzeźwiająco, trochę jak świeży, posłodzony ogórek. Przenika on lekko przez skórkę, ale dopiero po przekrojeniu uwalnia całość aromatu.
Kiwano jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, które pomagają wspierać odporność, dobre samopoczucie, a także kondycję skóry, włosów i paznokci.
W owocu tym znajdują się przede wszystkim:
Z tego powodu kiwano chętnie wykorzystywane jest nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce (także tej domowej - wydrążony miąższ w połączeniu z miodem i jogurtem będzie świetną maseczką, a dodany do odżywki do włosów wzmocni jej działanie).
Jak jeść owoc kiwano? To bardzo proste - wystarczy nóż i łyżeczka. Miąższ owocu może być jedzony na surowo razem z pestkami. Wystarczy przekroić go na pół lub podzielić na mniejsze kawałki, a następnie wybierać pulpę przy pomocy łyżeczki.
Kiwano można jeść samodzielnie lub posypać je wcześniej cukrem (zwykłym lub pudrem). Dobrze będzie smakować także w towarzystwie miodu.
Owoc kiwano ma na tyle neutralny smak, że świetnie sprawdzi się zarówno w potrawach słodkich, jak i wytrawnych. To doskonały dodatek do sałatek - pokrojony w kostkę uzupełni słony smak sera feta czy aromat pieczonego kurczaka.
Można go także wykorzystać do przygotowania kremowych sosów, którymi polewa się mięsne potrawy lub naleśniki (na słono lub słodko). W wersji słodkiej sprawdzi się przede wszystkim w towarzystwie naleśników, gofrów albo ciepłych owsianek.
Kiwano dobrze komponuje się z jogurtem naturalnym, twardymi i miękkimi serami, a także z zielonymi warzywami. Może stanowić także dodatek do energetyzujących koktajli, po które sięga się w ramach pierwszego lub drugiego śniadania albo w ramach posiłku potreningowego.
Owoc ten doskonale sprawdza się jako uzupełnienie dań diety śródziemnomorskiej. Stanowi idealne połączenie z owocami morza, rybami, a także podrobami! Jest to więc smaczny dodatek w potrawach kuchni francuskiej, włoskiej czy chorwackiej.