Zanim przystąpimy do kandyzowania, należy dokładnie oczyścić owoce, pozbawiając je ewentualnych nasion i pestek, a następnie osuszyć. Istnieje ogólna zasada, jak kandyzować owoce – na 1 kg owoców potrzebujemy 1,5 kg cukru. Z cukru i wody przygotowujemy syrop, gotujemy go, a później dodajemy owoce.
Całość smażymy na wolnym ogniu około pół godziny i pozostawiamy do ostygnięcia na całą dobę. Po tym czasie ponownie smażymy owoce do momentu, aż staną się szkliste. Owoce wyjmujemy z syropu i podsuszany w piekarniku. Powinny być lekko wilgotne w środku. Syrop z owoców możemy wykorzystać na przykład do marmolady lub kompotu.
Możemy kandyzować wiśnie z ogonkami lub bez. Wiśnie kandyzowane prezentują się naprawdę pięknie, jeżeli ozdobimy nimi ciasta, słodkie babeczki czy lody. Jak zrobić wiśnie kandyzowane krok po kroku? Będziemy potrzebować 1 kilograma wiśni bez pestek, 0,5 litra wody oraz 1,5 kilograma cukru. W pierwszej kolejności wlewamy do rondelka wodę, dodajemy cukier i gotujemy do momentu, aż syrop zgęstnieje.
Następnie dodajemy wiśnie i gotujemy około pół godziny na wolnym ogniu. Nie należy mieszać owoców, ponieważ mogą się rozpaść. Wystarczy lekko potrząsnąć rondelkiem, aby nie przywarły do dna. Po ugotowaniu odstawiamy owoce na całą noc. W tym czasie gotujemy i odcedzamy. Kolejnym krokiem jest suszenie wiśni w piekarniku nagrzanym do 50 stopni przez około 3-4 godziny. Co jakiś czas musimy je obracać. Następnie studzimy i gotowe!
W przypadku czereśni kandyzowanie wygląda bardzo podobnie. Kolejność poszczególnych kroków zostaje zachowana, natomiast nieznacznie zmieniamy proporcje składników, a pod koniec dodajemy coś, czego wcześniej nie używaliśmy – niewielką ilość soku z cytryny. Czereśnie kandyzowane najłatwiej suszyć na patyczkach do szaszłyków. Owoce zachowują wtedy swój kształt, a nam jest wygodniej przekładać je i zdejmować.
Warto samodzielnie kandyzować owoce egzotyczne, takie jak ananas. Smakują o wiele lepiej niż te kupione w sklepie. Należy jednak pamiętać o tym, by użyć świeżego ananasa. Najlepiej pokroić go w drobną kostkę. W tym przepisie użyjemy 400 g ananasa, 300 g cukru i 300 ml wody. W pierwszej kolejności 100 g cukru wsypujemy do 300 ml wody i podgrzewamy do momentu, aż powstanie syrop. Wkładamy owoce do garnka, zalewamy syropem i odstawiamy na dobę w chłodne miejsce.
Następnie odcedzamy ananasa, a do wcześniej przygotowanego syropu dodajemy 50 g cukru i gotujemy na wolnym ogniu. Proces powtarzamy kilka razy, aż do momentu wykorzystania 300 g cukru. Na koniec odsączamy ananasa i wkładamy do piekarnika na kilkanaście minut w celu zapieczenia i wysuszenia owoców. W tym przypadku ustawiamy temperaturę piekarnika na około 150 stopni C.
Śliwki kandyzowane smakują podobnie jak suszone daktyle, jednak są trochę bardziej kruche. W sklepach rzadko kiedy możemy dostać śliwki kandyzowane, dlatego warto przygotować je samodzielnie. Efekt z pewnością nas usatysfakcjonuje! Należy przygotować 1 kg śliwek oraz 1 kg cukru. W pierwszej kolejności przygotowujemy syrop konserwujący owoce, rozpuszczając cukier w niewielkiej ilości wody. Zalewamy nim śliwki i gotujemy całość przez kilka minut.
Następnie wyjmujemy owoce i gotujemy przez kolejne 10 minut. Zdejmujemy syrop z ognia i wrzucamy z powrotem owoce, zostawiając połączone składniki do następnego dnia. Cały proces powtarzamy 3 razy, a następnie suszymy śliwki w piekarniku.