Kanapka panini stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kanapek. Zwykle jadana jest na ciepło i kryje w swoim wnętrzu wiele składników pomiędzy górną a dolną warstwą pieczywa. Jej nazwa wywodzi się z języka włoskiego od słowa panino, oznaczającego „mały chleb” – panini to po prostu liczba mnoga tego wyrazu. Danie jest znane we Włoszech od stuleci, ale prawdziwy renesans przeżywa od lat 80. XX wieku.
W jaki sposób możemy sami przyrządzić panini? Przepis może być tak naprawdę dziełem naszej inwencji, jednak idealna kanapka powinna spełnić dwa warunki. Pierwszy to odpowiednia bułka, najlepiej tradycyjna ciabatta, która po podpieczeniu staje się chrupiąca. W ten sposób świetnie kontrastuje z miękkimi składnikami, którymi jest wypełniona. Drugi to dobranie pasujących do siebie składników i podbicie ich smaku odpowiednim sosem.
Czym charakteryzują się perfekcyjne bułeczki panini? Najczęściej do przygotowania kanapek wykorzystuje się ciabattę, czyli tradycyjną włoską bułkę o spłaszczonym kształcie prostokąta. Charakteryzuje się ona chrupiącą skórką. Niekiedy spotykamy również pieczywo do panini w formie bagietki lub rosette, czyli popularnej w niektórych regionach Włoch odmiany kajzerki. Wybór bułki do panini jest tak naprawdę sprawą indywidualną, która zależy od naszych preferencji. Ciabattę można także samodzielnie przygotować w domu z mąki pszennej, wody, drożdży, odrobiny mleka, oliwy z oliwek i soli. Najważniejsze, by po podgrzaniu skórka kanapki stała się chrupiąca.
Jak przygotować doskonałe panini? Przepis tak naprawdę również jest kwestią indywidualną. Wszystkie sposoby przygotowywania panini łączy przede wszystkim jedna cecha. Jest nią odpowiednie zapiekanie pieczywa. Ciabattę lub inną bułkę najlepiej zapiekać na grillu elektrycznym, dokładnie przyciskając ją do powierzchni, na przykład przy pomocy ciężkiego przedmiotu. Pieczywo powinno pozostać zwarte, aby posiadało chrupką skórkę.
Natomiast wybierając dodatki do panini, możemy popuścić wodze kreatywności. Popularne wersje to między innymi panini z kurczakiem, szynką czy salami. Wewnątrz powinno się znaleźć także miejsce dla dużej ilości świeżych warzyw. Świetnie sprawdzają się pomidory, szparagi, cukinia, papryka oraz awokado. Dość popularnym dodatkiem do panini są też rukola i świeży szpinak. Aby jedzenie kanapki stało się bardzo przyjemnym doznaniem, warto skusić się na dodanie sera. Idealnym wyborem będzie ciągnąca się po podgrzaniu mozzarella, doskonale komponująca się z chrupiącą bułką, jednak w razie potrzeby możemy wykorzystać jakikolwiek żółty ser, który akurat mamy pod ręką.
Ostatnim elementem idealnego panini są pasty i sosy. Ich wybór również zależy od naszych preferencji. Do panini śmiało możemy dodać Majonez Dekoracyjny WINIARY, Sos czosnkowy WINIARY, w orientalnej wersji – Sos Curry WINIARY, a dla miłośników ostrzejszych smaków na przykład Sos Jalapeno WINIARY. Jeśli panini przygotowujemy w domu i mamy na to nieco więcej czasu, możemy przygotować własne dodatki takie jak pasta tahini czy pasta oliwkowa.