Pastę miso można śmiało nazwać znanym i lubianym dodatkiem. Warto jednak wiedzieć, co tak naprawdę kryje się pod tą egzotyczną nazwą. Niektórzy mogą być zaskoczeni, ponieważ jest to pasta z fermentowanej soi. Jej kolor i smak zależą od regionu, w którym powstała, a także od czasu fermentacji. Ta może trwać nawet kilka lat!
Intensywny kolor pasty miso wskazuje na długi czas fermentacji. Bardzo charakterystyczną cechą jest jej słony smak — na tyle, że pasta może z powodzeniem zastąpić sól w potrawach. W przypadku połączenia obydwu tych składników ostateczna wersja potrawy może być zdecydowanie za słona!
Wiele osób zastanawia się, jaki jest skład azjatyckiej pasty. Z reguły są to wyłącznie sfermentowane ziarna soi, jednak zdarza się, że dodaje się do nich również jęczmień, żyto, ryż lub kaszę gryczaną. Wpływ takich połączeń na walory smakowe jest wyczuwalny. Wtedy pasta jest bardziej intensywna i aromatyczna. W tym miejscu należy również dodać, że wyróżniamy wiele rodzajów past miso. Do najpopularniejszych należą:
Wszystkie z nich różnią się składem, natomiast czyste miso (hatho) to wyłącznie pasta z fermentowanej soi.
Klasykiem wśród przepisów jest zupa miso! Jest ona powszechnie uznawana za jedną z najzdrowszych zup. Są dwa warianty jej przyrządzenia. W obydwu przypadkach podstawą jest bulion. Pierwsza opcja jest rybna, natomiast druga wegetariańska lub wegańska. Wszystko zależy od kulinarnych preferencji gotującego. Do bulionu należy dodać inne specjały kuchni azjatyckiej.
Wśród nich nie powinno zabraknąć:
Idealna zupa miso zawiera również imbir i szczypiorek. Częstym składnikiem dla każdej wersji jest tofu pokrojone w kostkę! Zupa miso to najbardziej znany przepis z kategorii zup, jednakże pasta miso sprawdza się z powodzeniem jako dodatek do innych zup.
Ze względu na intensywny smak i kolor świetnie sprawdza się również w roli marynaty lub sosu, który można dodać do każdego makaronu. Z racji tego, że jest to przyprawa azjatycka, najlepiej smakuje z makaronami tego typu, np. udon lub chow mein.
Pasta miso jest stosowana najczęściej jako zdrowy zamiennik soli lub przyprawa do zup. Nie oznacza to jednak, że na tym kończą się możliwości jej wykorzystania. Specyficzna konsystencja miso w połączeniu z walorami smakowymi sprawia, że możliwości są znacznie większe. Do czego użyć pasty miso? To idealna baza do wszelkiego rodzaju sosów i dressingów. Takie nie tylko nadają się do doprawiania sałatek, ale również pieczonych warzyw. W ten sposób można łatwo i szybko zwiększyć intensywność smaku, nawet najlżejszej potrawy. Pasta miso dobrze smakuje również jako sos do sałatek z kaszą lub ryżem, niezależnie od ich rodzaju. Należy jednak pamiętać, że tego specjału kuchni azjatyckiej nie należy nadmiernie gotować. Dlaczego? Wtedy niestety traci swoje właściwości odżywcze, z których słynie. Również z ich powodu pasta miso jest chętniej wykorzystywana w kuchni azjatyckiej, niż sól. Drugim powodem jest konsystencja, która czyni ją bazą wyjściową, np. do wspomnianych dressingów, sosów czy marynat. Trzecim jest intensywność smaku, którą można różnicować w zależności od rodzaju pasty. W ten sposób możesz dopasować ją do rodzaju przygotowywanych potraw i do indywidualnych preferencji.