Przygotowując domowe przetwory, możesz śmiało posługiwać się tą metodą. Ale jak robić to dobrze? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące pasteryzacji w piekarniku.
Na wstępnie warto jeszcze przypomnieć, czym jest pasteryzacja i dlaczego to takie ważne! Za prekursora tej formy konserwowania żywności uważa się francuskiego chemika. Louis Pasteur, od którego nazwiska pochodzi pasteryzacja, poświęcił większość swojego życia na obserwację bakterii a także takich zjawisk jak fermentacja. To dzięki jego odkryciom wiemy, że pogrzanie słoików z potrawą w odpowiedniej temperaturze może zabić drobnoustroje i co za tym idzie powstrzymać proces psucia się jedzenia.
Picie zdrowego kompotu to dobry nawyk i warto być w tej kwestii konsekwentnym. Naturalny napój z owoców bez sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku jest dobrą alternatywą dla napojów gazowanych. Dlatego gdy tylko masz owoce z targu czy własnej działki, warto przerobić je na kompot. Co jednak z przechowywaniem? Dużą ilość trudno wypić na raz. Gdy już to sobie uświadomisz, szybko dojdziesz też do wniosku, że rozwiązaniem tego problemu jest pasteryzacja. Kompot, przelany do słoików, które są poddane pasteryzacji, może być przecież dostępny cały rok. W ten sposób zachowujesz na dłużej sezonowe smaki - na przykład rabarbar, maliny czy porzeczki!
Warto pamiętać, że opanowanie sztuki pasteryzacji dotyczy też dań obiadowych. Można w taki sposób przechowywać przez długi czas różne zupy, gulasz, leczo a także bigos.
Najpopularniejszą metodą pasteryzacji wciąż jest wykonywanie tej czynności w garnku. Słoiki zalewa się wodą do 3/4 i gotuje przez około 20 minut. Po wyciągniecie z garnka weki powinny stać do góry dnem, a po całkowitym wyschnięciu mogą już trafić w chłodne, ciemne miejsce. Wciąż wiele osób tak robi, ale od lat wiadomo, że są także inne metody.
W pierwszej kolejności urządzenie trzeba rozgrzać do 130 stopni. Następnie umieszcza się w środku słoiki i czeka około 30 minut. Po tym czasie należy wyłączyć grzanie. Nie należy jednak już w tym momencie wyciągać słoików. Słoiki w piekarniku powinny pozostać jeszcze kolejny 30 minut, aż piekarnik całkowicie wystygnie.
Jak widzisz, temperatura jest wyższa niż w przypadku pasteryzacji na mokro. Dłuższy jest także czas pasteryzacji. Nie oznacza to jednak, że taki sposób konserwacji się nie opłaci. Musisz bowiem pamiętać, że piekarnik jest bardziej pojemny niż każdy garnek. Można więc pasteryzować więcej słoików jednocześnie. To oznacza niższe koszty, ale też oszczędność Twojego czasu.
Pasteryzacja słoików w piekarniku to nie jedyna alternatywa dla garnka z gorącą wodą. Inną niestandardową metodą na konserwacje żywności jest pasteryzowanie w zmywarce.
Wiesz już, jak pasteryzować słoiki? Mamy nadzieję, że zrobisz odpowiedni użytek z tych informacji!