Pierożki gyoza to japońska potrawa z nadzieniem przygotowanym z surowej wieprzowiny, kapusty pekińskiej, groszku i szczypiorku. Aby farsz nabrał charakterystycznego aromatu, dodaje się czosnek, sos sojowy, imbir i olej sezamowy. Tradycyjne ciasto powinno być cienko rozwałkowane oraz uformowane w pliski z nadzieniem w środku. Gyoza smaży się na głębokim tłuszczu. Bardzo dobrze smakują z Sosem czosnkowym WINIARY.
Będąc w Gruzji, nie sposób nie rozsmakować się w tym daniu. Chinkali to jedna z tradycyjnych potraw, które spotkamy w niemal każdej restauracji. Mimo, że są dużych rozmiarów (wielkości wnętrza dłoni), można zajadać się nimi bez końca. Przybierają kształt sakiewek faszerowanych mięsem. W czym tkwi sekret smaku chinkali? Wypełnione są aromatycznym i wyrazistym rosołem, który najpierw trzeba wypić, by następnie zjeść mięso. Istotny jest również sposób jedzenia chinkali – należy jeść je rękami, trzymając za czubek „sakiewki”.
Inna nazwa pielmieni to rosyjskie kołduny. Te pierożki nadziewa się mięsnym lub ziemniaczanym farszem. Mają charakterystyczny okrągły kształt kapelusika z wywiniętym do góry rondem. Farsz powinien być dobrze schłodzony przed przygotowywaniem pierożków i mieć jednolitą konsystencję. Jak uzyskać specjalny kształt pielmieni? Należy za pomocą małego kieliszka wyciąć krążek, napełnić go nadzieniem, przykryć drugim krążkiem i sklejać, formując „kapelusik”.
Momo to aromatyczne i wyraziste w smaku pierogi wywodzące się z Tybetu. W ojczyźnie Dalajlamy tradycyjnie przygotowuje się je na parze, chociaż można również znaleźć smażone w głębokim tłuszczu. Farsz przygotowuje się z dowolnego surowego mięsa (wieprzowiny, wołowiny, kurczaka, a najlepiej z kawałka zmielonego jaka). Cały sekret wyśmienitego smaku momo tkwi w dodatku przypraw – zielonego lub czerwonego chilli, imbiru, kolendry, czosnku i garam masala. Najlepiej smakują polane sosem chilli.
Kuchnia indyjska jest niezwykle aromatyczna i ostra w smaku. Podobnie jest z tradycyjnymi malutkimi pierogami. Samosa jest pysznym i prostym w przygotowaniu daniem. Tym razem ciasto pierogowe jest kruche i wypełnione ziemniaczanym lub mięsnym nadzieniem. Miłośnik pikantnych smaków z pewnością rozsmakuje się w tym daniu. Pierożki samosa podaje się z ostrym sosem. Idealnie pasuje Sos Jalapeno WINIARY.
A teraz przeniesiemy się do Ameryki Południowej, skąd wywodzą się empanadas. Są bardzo popularnym daniem w Argentynie i Chile. Pierożki, a raczej duże rogaliki, przygotowuje się najczęściej z kruchego ciasta, które powinno być zarazem miękkie. Empanadas smaży się w głębokim tłuszczu lub piecze na blaszce. Do farszu można wykorzystać dowolne mięso, warzywa lub ser. W zależności od kraju i regionu robi się je z ciasta kruchego, francuskiego lub chlebowego.