Kluczowym elementem jest ciasto do pierożków, które w oryginale robi się z bezglutenowej mąki ryżowej bądź z mieszanki mąki ryżowej oraz skrobi ziemniaczanej. Jest to rodzaj ciasta parzonego, ponieważ mąki dodaje się do zagotowanej wcześniej w garnku wrzącej wody. Na sam koniec do gorącego ciasta dodaje się tłuszcz - w tym przypadku olej - po czym ostrożnie (ze względu na wysoką temperaturę ciasta) zagniata się je na podsypanej mąką ryżową stolnicy, aż będzie gładkie i jednolite. Warto dać mu odpocząć od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Zrobione w ten sposób ciasto na pierożki na parze będzie delikatne i elastyczne jednocześnie! W trakcie odpoczywania ciasta, można zabrać się za przygotowanie farszu.
Jeśli chodzi o farsz, tu możemy dać upust własnej fantazji. Klasycznie przygotowywane są one z mięsem wieprzowym z dodatkiem szczypiorku, ale można dodać do nich również wołowinę czy kurczaka. Niektórzy robią farsz z mieszanki mięsa z krewetkami. Znane są także nadzienia wegetariańskie - warzywne lub z dodatkiem tofu! Chińskie pierożki na parze z warzywami stanowią idealny lekki obiad bądź kolację, ponieważ zawierają niewiele kalorii, natomiast chińskie pierożki z wołowiną na parze doskonale nadadzą się na bardziej konkretny posiłek. Nie można zapomnieć o przyprawach! W oryginale do farszu używa się takich dodatków, jak cebula, sos sojowy, świeży lub marynowany imbir, kolendra, cukier, ocet ryżowy oraz chili. Większość z tych produktów można dostać w sklepach internetowych bądź supermarketach w trakcie trwania azjatyckiego tygodnia. Oczywiście można również polegać na własnych umiejętnościach i użyć ulubionych przypraw, które mamy już w domu!
Podstawowy przepis na chińskie pierożki na parze, a właściwie na ciasto do nich wygląda następująco:
Wiemy już, jakie są proporcje na ciasto i jak je przygotować. Co dalej? Ciasto należy rozwałkować cienko, po czym wyciąć z niego kwadraty - jeśli chcemy, by nasze pierożki miały kształt okrągłych sakiewek - lub kółka za pomocą szklanki. W drugim przypadku pierożki sklejamy w podobny sposób, jak nasze polskie pierogi; mają przypominać półksiężyce. Na każdy kawałek ciasta nakładamy łyżeczkę farszu. Tak starannie zrobione pierogi na parze są już gotowe do dalszych kroków.
Tradycyjnie, chińskie pierogi na parze przygotowuje się w woku, czyli specjalnej głębokiej patelni, do której wlewa się wodę, a gdy ta zacznie wrzeć, wkłada się do niej zamykany bambusowy parowar. To właśnie w nim kryją się nasze pierożki. Taki zestaw z pewnością jest ułatwieniem, jeśli chcemy przyrządzić chińskie pierożki, lecz nie jest on wymagany. Równie dobrze możemy skorzystać z metalowej wkładki do garnka do gotowania na parze lub metalowego sitka, których używamy do przygotowania pampuchów czy knedli. Trzeba jednak pamiętać, że pierożki z mąki ryżowej są bardzo delikatne, dlatego posmarowanie wspomnianej wkładki czy durszlaka olejem za pomocą pędzelka jest koniecznością. Wkładamy pierożki do sitka, a sitko do garnka z niewielką ilością gotującej się wody w środku. Pamiętajmy oczywiście o pokrywce! Gdy robimy chińskie pierogi na parze, przepis mówi, by gotować je przez dziesięć minut. Najlepiej smakują na ciepło. Upichcone z ciasta pozbawionego glutenu będą wręcz rozpływać się w ustach!
Jeśli posiadamy bambusowy parowar, pierożki można podawać bezpośrednio w nim bez wyciągania ich z koszyka; w innych przypadkach należy je ostrożnie przenieść na talerz, a w miseczce obok podać sos, w którym będzie można je maczać. Posypanie ich świeżymi ziołami będzie tworzyć apetyczną ozdobę, która doda im świeżości również w smaku. Sos można przygotować samemu, ale idealną propozycją do takiego posiłku jest sos orientalny chili z imbirem i kurkumą, którego słodko-pikantny smak będzie idealnym uzupełnieniem pierożków bez względu na rodzaj farszu.