Tradycyjne wielkanocne przystawki zazwyczaj zawierają w sobie przynajmniej jeden składnik będący symbolem tych szczególnych świąt. Często dodawane są więc jajka, chrzan, biała kiełbasa czy wędliny. Do najpopularniejszych przystawek, od lat zajmujących ważne miejsce na wielkanocnym stole, należą faszerowane jajka, mięso w galarecie, pasztet i tradycyjna sałatka jarzynowa. Jeżeli chcemy mile zaskoczyć gości świątecznymi nowościami, przygotujmy tradycyjne przystawki ale w nowej odsłonie, lub podajmy na stół przekąski, których nie będą się spodziewać.
Cieniutkie plastry aromatycznej szynki suszonej, owinięte kremowym serkiem i otulone pasemkami cukinii, to pomysł na szybką i wykwintną przystawkę. Biały ser mieszamy z drobno posiekanym szczypiorkiem, startą rzodkiewką i przyprawami. Gdy wyjdzie zbyt gęsty, można go rozrzedzić odrobiną śmietany. Przed zwijaniem roladek plastry cukinii należy sparzyć 1-2 minuty we wrzątku, dzięki czemu staną się elastyczne. Ułożone na talerzu rolady dekorujemy gałązkami świeżego kopru.
Biała kiełbasa jest wędliną, która od stuleci króluje na wielkanocnym stole. Zazwyczaj serwuje się ją w żurku lub zapieczoną w kiszonej kapuście, jednak po ugotowaniu świetnie nadaje się jako składnik prostej, ale iście świątecznej, przystawki. Pokrojona w grube plastry, i posmarowana gęstym majonezem, zmieszanym z odrobiną drobno posiekanej rzeżuchy, stanowi świetną podstawę koreczków. Na majonezie wystarczy położyć pionowo ugotowane na twardo, obrane ze skorupki jajko przepiórcze i wszystko przebić drewnianą wykałaczką.
Podczas Wielkanocy jajka na stole zajmują jedno z najważniejszych miejsc. Jednak warto odejść od stereotypów i zamiast klasycznego jajka przeciętego na pół i pokrytego pastą, przyrządzić coś zupełnie innego. Za pomocą form do babeczek przygotowujemy korpusy z ciasta kruchego, oczywiście bez dodatku cukru. Do połowy korpusów babeczek nakładamy sałatkę zrobioną z drobno pokrojonych żółtek, łososia, zgniecionych płatków migdałowych, majonezu i przypraw. Resztę wypełniamy mieszanką pokrojonych białek, obsmażonych i skruszonych cienkich plasterków boczku, szczypiorku oraz majonezu. Kolorowe babeczki na słono ozdobione drobno siekanym szczypiorkiem są chrupiące i niezwykle aromatyczne.
Słodka gruszka, suszona szynka i ser pleśniowy to bardzo zgrane trio, choć wcale na to nie wygląda. Mając je pod ręką, można przygotować pyszną i nowoczesną przystawkę. Wystarczy obok kawałka gruszki (w kształcie cząstki pomarańczy) ułożyć listek rukoli i kawałeczek sera brie. Wszystkie trzy składniki owijamy paskiem szynki parmeńskiej. Gotowe roladki można oprószyć drobno startym parmezanem. Przystawkę podajemy na stół zaraz po przygotowaniu.
Łyżka sera koziego lub gorgonzoli, schowana w rozciętej na krzyż fidze, owiniętej cieniutkim plasterkiem surowego wędzonego boczku. To wszystko minimalnie posmarowane miodem, skropione czerwonym winem i zapieczone w 180°C przez kilkanaście minut tak, aby boczek stał się kruchy. Zestawienie słodkiej figi z ostrym serem i wytrawnym boczkiem to prawdziwa uczta dla podniebienia. Ta obłędna w smaku przystawka pięknie się prezentuje na liściach świeżej rukoli i polana powstałym podczas pieczenia sosem.
Świąteczna babka zazwyczaj kojarzy nam się ze słodkim wypiekiem z ucieranego lub drożdżowego ciasta, pokrytym grubą warstwą lukru. Warto odejść od tego stereotypu i upiec pyszną babkę drożdżową, ale ze smażonymi kostkami boczku, cebulą i pieczarkami. Dno formy na babkę wykładamy kilkoma łyżkami farszu a resztę rozsmarowujemy na rozwałkowanym cieście i zwijamy w roladę. Ciasto układamy w formie a następnie pieczemy do uzyskania złocistego koloru. Wytrawna babka po przekrojeniu wyróżnia się pięknym, spiralnym wzorem, złożonym z aromatycznego boczku, pieczarek i cebulki. A smakuje dokładnie tak samo jak wygląda – wybornie!