Trudno znaleźć osobę, która nie przepada za ogórkami. Świeże, pachnące, chrupkie i soczyste ogórki gruntowe doskonale nadają się na przeróżne przetwory. Mniejsze sztuki warto ukisić w dużych słoikach. Oczyszczone ogórki wystarczy włożyć do słoików, dodać przyprawy (korzeń chrzanu, gałązkę koperku, ząbki czosnku) i zalać gorącą wodą z solą. Podczas kiszenia należy pamiętać o szczelnym zamknięciu i pozostawieniu gotowych słoików odwróconych do góry dnem na kilka godzin. Ogórki w trakcie kiszenia przechowujemy w dobrze zacienionym miejscu o stałej temperaturze. Już mniej więcej po 2 tygodniach możemy cieszyć się tzw. ogórkami małosolnymi, a niespełna miesiąc później bardziej wyrazistą w smaku wersją kiszoną. Aby zachować ogórki gruntowe na zimę, można je także zamarynować w całości z różnymi dodatkami lub pokroić i wraz z innymi warzywami przygotować pyszną sałatkę szwedzką.
W letnim słońcu dojrzewają pierwsze pomidory. Takie z przydomowego ogródka – soczyste, czerwone i z błyszczącą skórką – pachną i smakują wybornie. Miniaturowe odmiany doskonale nadają się na przetwory. Pomidory w zalewie octowej mają intensywny smak dzięki dodatkowi cebuli, ziela angielskiego, czosnku i wielu innych przypraw. Świetnie nadają się jako składnik sałatek warzywnych, zwłaszcza w zimie, gdy sezon na świeże pomidory mamy już za sobą. Z większych odmian najlepiej przygotować aromatyczny przecier, idealny na gęstą i pachnącą latem zupę pomidorową. Dodając do przecieru włoskie zioła oraz przyprawy, np. Przyprawa w płynie MAGGI, przygotujemy wyśmienitą bazę do aromatycznych zup i sosów w stylu śródziemnomorskim.
Maliny, jeżyny, jagody i poziomki to owoce leśnego runa, które wyróżniają się nieco kwaskowatym smakiem oraz niesamowitym aromatem. Niestety są bardzo nietrwałe, dlatego aby móc się nimi cieszyć przez cały rok, warto je zamrozić lub zrobić z nich przetwory. Dżemy, konfitury, kompoty i musy – cudowny smak owoców leśnych można zachować na wiele sposobów, a potem wykorzystać do przygotowania naleśników, gofrów, słodkich kanapek, wypieków albo pachnących latem deserów.
Jeśli wiosna jest ciepła i słoneczna, to już pod koniec czerwca na drzewach zaczynają dojrzewać pierwsze wiśnie. Oprócz pysznych konfitur i kompotów warto na zimę przygotować gęsty sok wiśniowy, który świetnie smakuje nie tylko z wodą, lecz także z rozgrzewającą herbatką. W chłodne jesienne wieczory doskonale poprawi nastrój kompot wiśniowy z dodatkiem goździków. Wystarczy zaledwie kilka łyków tego aromatycznego napoju, aby poczuć przypływ ciepła, energii i dobrego humoru.
Czereśnie to jedne z najsmaczniejszych owoców letnich. Aż w 80% składają się z wody, a resztę wypełniają głównie witaminy i składniki mineralne. Z dojrzałych i jędrnych czereśni warto przygotować wyśmienity kompot na zimę. Owoce wraz z ogonkami można także zamarynować na różne sposoby. Czereśnie marynowane na ostro, z dodatkiem wytrawnego białego wina, octu i przypraw doskonale pasują do pasztetu, domowych wędlin i pieczonych mięs. Z kolei czereśnie w cukrowej zalewie będą idealną ozdobą deserów, wypieków oraz koktajli. Pyszny smak owoców można zamknąć w słoiku, przygotowując słodki i aromatyczny syrop, a gdy tylko przyjdzie nam ochota, wystarczy kilka łyżek rozcieńczyć w gazowanej wodzie lub dodać do gorącej herbaty, dzięki czemu w kilka chwil cały pokój wypełni się łagodnym aromatem dojrzałych czereśni.