Biały cukier jest jednym z najbardziej popularnych produktów spożywczych. Dodawany jest niemal do wszystkich rodzajów potraw – ciast, deserów, pieczywa i napojów. Często podkreśla także smak mięs, sosów i zup. Czym zastąpić cukier w naszej kuchni?
W zależności od tego, z czego zostały wyprodukowane, cukry znacznie różnią się od siebie zarówno pod względem smaku czy koloru, jak i składu.
W naszym kraju wciąż najbardziej popularny jest biały cukier rafinowany, wytwarzany z buraków. Bardzo chętnie stosowany jest do osłodzenia deserów, ciast oraz napojów, ponieważ nie pozostawia obcego posmaku i zapachu, a swoją słodkością podkreśla smaki potraw.
Często sięgamy także po cukier brązowy – rafinowany cukier biały, który został zabarwiony na ciemniejszy odcień poprzez pozostawienie w procesie odrobiny melasy.
Cukier trzcinowy jest wytwarzany z wysokiej trawiastej rośliny i charakteryzuje się delikatnie karmelowym smakiem. Najczęściej jest dostępny w formie kryształków, niekiedy też w formie gęstych syropów. Składa się (podobnie jak cukier buraczany) z sacharozy.
Ze względu na swój przyjemny smak jest ważnym składnikiem kuchni azjatyckiej (zwłaszcza indyjskiej) oraz meksykańskiej. Nadaje też niepowtarzalnego charakteru niektórym drinkom i napojom. Cukier trzcinowy może osładzać kisiele i galaretki, delikatnie podkreślając smak owoców. Warto go też użyć podczas przygotowywania słodkich konfitur owocowych na zimę.
Mający wielokrotnie niższy indeks glikemiczny ksylitol, to doskonały i niskokaloryczny zamiennik cukru. Wytwarzany jest z kory brzozy i wyglądem przypomina zwykły cukier biały. Ksylitol zostawia charakterystyczne uczucie chłodu na języku, dlatego jest słodzikiem gum do żucia, miętówek czy odświeżających płynów do płukania ust. Cukier brzozowy stosuje się tak samo jak tradycyjny. Najlepiej nadaje się do słodzenia napojów, koktajli, ciast i deserów.
Ten zamiennik cukru najczęściej można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Występuje w formie drobnych białych, lekko przezroczystych kryształków. Świetnie się sprawdza zamiast cukru. Choć wygląda jak cukier biały, jest od niego nieco mniej słodszy, dlaczego dodaje się go odpowiednio więcej, by uzyskać pożądaną słodkość dania. Często jest wykorzystywany do produkcji napojów i deserów o zmniejszonej wartości kalorycznej. Warto go użyć także jako składnik wypieków, lodów, napojów oraz mlecznych posiłków.
Ten kanadyjski przysmak pozyskiwany jest z pni klonów. Syrop klonowy ma postać gęstego ciemno-złotego płynu, a jego odcień zależy od stopnia karmelizacji. Słodki, mocno karmelowy smak idealnie pasuje do naleśników, racuchów, gofrów i ciepłych napojów. Świetnie się sprawdza również jako marynata do różnorodnych mięs.
Zastanawiając się, czym słodzić zamiast cukru, warto zajrzeć do domowej spiżarni. Pachnący kwiatami miód to niezastąpiony produkt, który możemy wykorzystać, chcąc zastąpić dobrze znany nam cukier. W kuchni świetnie sprawdzi się on także jako składnik deserów, ciast, potraw jarskich, sosów, zup, nalewek, sałatek i zdrowych napojów.