Przygotowanie pasty warzywnej do chleba nie jest zbyt trudnym zadaniem i każdy z łatwością sobie z nim poradzi. Jej przyrządzenie zajmuje dosłownie parę chwil. Wystarczy wybrać ulubione warzywa, dokładnie zmiksować je w blenderze lub drobno posiekać i doprawić, aby w kilka minut móc cieszyć się wyśmienitym smakiem i niepowtarzalnym aromatem warzywnej pasty. Samodzielne jej przygotowanie to gwarancja, że będzie to produkt pełen witamin i cennych składników odżywczych. Co więcej, wolny od konserwantów i ulepszaczy smaku, które najczęściej znajdują się w gotowych produktach. I choć na sklepowych półkach znajdziemy rozmaite pasty kanapkowe na chleb, to warto jednak poświęcić parę chwili, aby przyrządzić taką samodzielnie.
Warzywne pasty można przyrządzać na wiele sposobów i z przeróżnych składników. Najlepiej jednak smakują te, przygotowane z dodatkiem warzyw o wyrazistym smaku. Ostra papryka czy czosnek to produkty, które są wręcz niezastąpione, kiedy przygotowujemy pasty warzywne na chleb. Zdecydowanie urozmaicają ich smak i sprawiają, że jest on bardziej wyrazisty. Najlepszym przykładem może być pasta z suszonych pomidorów z czosnkiem i oliwkami. Zawartość dużej ilości czosnku sprawia, że smakuje wyśmienicie. Jest bardzo apetyczna i aromatyczna. Świetnie nadaje się na kanapkę, ale równie dobrze można nią udekorować krakersy i podać je, jako oryginalną przekąskę.
Warzywne pasty są często kojarzone z dietą wegańską. Jest w tym sporo prawdy. Ten rodzaj diety wyklucza bowiem produkty pochodzenia zwierzęcego, zastępując je strączkami, warzywami i owocami. W diecie wegan jest mnóstwo zdrowych dań, a hummus z fasoli jest jednym z nich. Ta smaczna pasta wegańska świetnie smakuje serwowana podczas śniadania, ale także, jako pożywny dodatek do pieczonych warzyw. Zblendowana fasola konserwowa z dodatkiem prażonych pestek słonecznika, doprawiona szczyptą kuminu, oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, solą i pieprzem to pełnowartościowy, sycący posiłek, który nie tylko docenią weganie, ale także miłośnicy tradycyjnej diety.
Choć pasty warzywne najczęściej są traktowane, jako zdrowy, smaczny dodatek do chleba. Okazuje się jednak, że są przeróżne pomysły, jak jeszcze można je wykorzystać. Z powodzeniem można je użyć do roladek z tortilli, znajdują również zastosowanie, jako smaczny farsz do rozmaitych przystawek. Stanowią także doskonałą bazę do potraw z kuchni arabskiej, serwowanych na ciepło. Falafele warzywne podawane z hummusem to niezwykle pożywne danie, które na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie. Te niezwykle smaczne, orientalne kotleciki z ciecierzycy doskonale smakują w towarzystwie past warzywnych. Ta wyśmienita kompozycja niebanalnych smaków idealnie nadaje się na rodzinny, wegański obiad i będzie świetną alternatywą dla mięsnych dań.